Yeni Yıl Yeni Hedefler

0
53

Yeni yıl için hedeflerinizi belirlediniz mi?
Yeni yılda hayatınızda değişmesini istediğiniz bazı şeyler mi var?

Eğer henüz kendinize yeni yıl hedefleri oluşturmadıysanız, şimdi tam sırası! Çoğumuz yeni sene için kendimize birçok hedef koyarız. İş değiştirmek, sigarayı bırakmak, spora başlamak, daha sağlıklı yaşamaya çalışmak vs. gibi… Fakat maalesef bu kararlar uzun ömürlü olmamakla birlikte genelde sonuç alınamadan yarıda bırakılıyor. Bu nedenle size bu sene daha farklı bir öneri sunuyoruz; Önce hedeflerinizi değil, hissetmek istediğiniz duyguyu belirleyin! Aslında bir hedef belirlerken asıl amacımız sadece o hedefe ulaşmak değil, onun sonrasında bize hissettireceği duygusal tatmin. Örneğin, sonunda istediğiniz okula kabul edildiniz diyelim, kendinize bu hedefi koyarken asıl amacınız sadece o okulda okumak mıydı? Yoksa o okulda okumaktan duyacağınız gurur ve mutluluk muydu? Kendimize hedef koyarken bunun ayrımına varabilmek hedeflerimizi gerçekleştirebilmemiz konusunda çok önemli bir etkendir. Peki, kendimize yeni yıl hedefleri koyarken dikkate alabileceğimiz unsurlar nelerdir?

  1. Size Nelerin İyi Geldiğini Bulmak

Şu ana kadarki hayatınızı düşündüğünüzde kendinizi 3 şekilde değerlendirin: Beden ve sağlık, yaşam standardı, sosyal ilişkiler. Bu 3 konuda size neyin iyi geldiğini belirleyin; örneğin beden ve sağlık konusunda dinç hissetmek, yaşam standardı konusunda bolluk hissetmek ve sosyal ilişkiler konusunda sevgiyi hissetmek. Size neyin iyi geldiğini belirlediğiniz noktada o duyguya ulaşmak için çalışmalara başlayabilirsiniz.

  1. Asıl Hedefinizi Netleştirin

Çoğu insan başarılı, zengin, saygın biri olmak ister. Fakat bizim amacımız bu isteklerin asıl amacını netleştirmek. Örneğin, zengin olmak istiyorsunuz fakat bunu gelecekte güvende hissetmek için gerekli bir adım olduğunu düşündüğünüz için hedefliyor olabilirsiniz. Bu noktada yapmanız gereken şey asıl hedefinizi netleştirip onun için adımlar atmaya başlamak. Güvende hissetmek istiyorsanız bunun için alternatif çözümler bulunabilir.

  1. Hedeflerinizi Küçük Adımlara Bölmek

Hedeflerinizi netleştirdikten sonra onu gerçekleştirmek için küçük parçalara ayırmanız gerekiyor. Bir hedefi başlı başına bir anda gerçekleştirmeniz sizin için çok hızlı bir adım olabilir. Bunu yapabilmek için öncelikle kendinize şu soruları sorabilirsiniz:

  • “Yeni yılda, hedeflerimi gerçekleştirmek için ilk önce hangi adımları atmalıyım?”
  • “Hayallerimi gerçekleştirmek için bu hafta yapmam gereken 3 şey nedir?”
  • “Hedefimi gerçekleştirmek için atacağım adımlarda kimler bana yardımcı olabilir?”

Bu soruları kendimize düzenli olarak sorduğumuzda hedefimize giden yolda sistematik adımlar atmış ve hedefimize giderek yaklaşmış oluruz.

Hedeflerinizi belirleyip bu 3 adımı uyguladığınızda hedefiniz ne olursa olsun işiniz çok daha kolaylaşacaktır. Sima Psikoloji ailesi herkese hedeflerini gerçekleştirecekleri, sağlıklı, mutlu ve huzurlu yıllar diler. Yeni yılda görüşmek dileğiyle!

Sibel Deniz Toledo
Boğaziçi Üniversitesi Psikoloji bölümünden 2002 yılında mezun olmuştur. Ticaret Üniversitesi’nde Uygulamalı Psikoloji Yüksek Lisansı yapmıştır. 2 yıl Gestalt Terapisi eğitimi almıştır. İstanbul Psikodrama Enstitüsü’nde Psikodrama Eğitimi almaktadır. Bu eğitim kapsamında Bireysel Psikodrama eğitimini tamamlamıştır. Yetişkinlerle çalışmaktadır. 3 yıl boyunca özel bir huzurevinde yaşlılar ve aileleri ile çalışmıştır. Ailelere yaşlı ebeveyn ile yaşam konusunda Psikolojik destek vermektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here