Cinsel Terapi nedir? Cinsel İşlev Bozukluklarına Dair Merak Edilenler

0
100

Cinsel terapi; cinsellik, buna eşlik eden duygulardaki ve hislerdeki bozuklukları (örnek; erken boşalma, vajinusmus, sertleşme bozukluğu, iktidarsızlık vs.) çözmek için yapılan terapi yöntemidir. Bu bozukluklar kişilerin gerek cinsel gerek sosyal yaşantılarına ciddi zararlar verir. Ve bunlar bazen fizyolojik olmakla birlikte çoğu zaman psikolojik temellidir. Cinsel terapi, cinsellikteki kilidi açmada ve bozukluğun psikolojik temelini çözmede ciddi fayda sağlar.

Peki, hangi durumlar cinsel işlev bozukluğu olarak değerlendirilir?

Cinsel ilişkiyi zora sokan, bazen imkânsız hale getiren, cinsel hazzı engelleyen ve kişinin/kişilerin cinsel hayatını zorlaştıran durumlar cinsel işlev bozukluğu olarak adlandırılır. Bu bozukluklar cinsel hayatınıza ciddi zararlar verir ve bunun sonucu olarak da evliliğiniz/ilişkiniz çıkmaza girebilir. İşler bu raddeye gelmeden bir uzmana danışmak iyi bir çözümdür.

Erkeklerde Cinsel Sağlık Problemleri

Erkeklerde sık rastlanan durumlar; erken boşalma, iktidarsızlık ve ereksiyon (sertleşme) bozukluklarıdır. Kadınlarda ise vajinusmus, cinsel uyarılma bozukluğu, orgazm bozukluğu gibi durumlar yaygındır. Bunların dışında çiftlerin hangi sıklıkta ve nasıl cinsel birliktelik kuracağı konusunda ortak paydada buluşamaması da çiftlerin yaşadığı problemlerdendir. Bir uzman eşliğinde ortak bir zaman ve şekil belirlemek sorunu çözüme kavuşturabilir.

Bu bozuklukların psikolojik etkenleri; gündelik yaşam (genelde iş stresi), yaşanan travmalar, duygu durumda bozukluklar (genelde depresyon) veya ilişkideki sorunlar olabilir. Cinsel terapide yapılan, kişinin bunlardan hangisinde sorunlar yaşadığını öğrenmek ve kişiyi bu durumdan kurtarmaktır. Cinsel terapide önce birey sonra çift sonra cinsel birliktelikler ele alınır. Terapide paylaşılan bilgiler kesinlikle gizli tutulur. Danışan rahat bir şekilde soru sordukça çözüme o ölçüde çabuk yaklaşır. Bu nedenle terapiste güven duymak kilit öneme sahiptir.

Cinsel terapide amaçlanan danışanlara cinsellik konusunda bilmediği şeyleri öğretmek, yanlış bildiklerini düzeltmek ve onlara yol göstermektir. Asıl hedef ise kişilere kaybettikleri cinsel işlevlerini geri kazandırmaktır. Terapist bazen bireysel bazen de çiftle beraber günlük hayatlarında maruz kaldığı durumları, ailesini ve ilişkilerini mercek altına alır. Terapist bunları yaparken sizi ve ilişkinizi incitmemek adına çok dikkatli davranır.

Sağlıklı ve doğru bir ilişkide cinsellik olmazsa olmazdır. Özellikle sıkça karşılaşılan vajinusmus, iktidarsızlık, geç boşalma ve cinsel isteksizlik gibi durumlarda ve diğer tüm cinsel işlev bozukluklarında işinin ehli bir uzmana danışmanız size büyük kolaylık sağlar. Lütfen yardım istemekten çekinmeyin…

Mahir Efe Falay
Hacettepe Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Psikoloji bölümünden 2006 yılnda mezun olmuştur. İstanbul Ticaret Üniversitesi Uygulamalı Psikoloji bölümünde yüksek lisans yapmıştır. Yabancı dili İngilizce olup YDS’den 83.75 almıştır. Mezuniyetinin ardından başlıcaları Aile Danışmanlığı, Cinsel Terapi, Bilişsel Davranışçı Terapi, Şema Terapi, Hipnoz ve Hipnoterapi ile Obezite ve Kilo Kontrolü olmak üzere çok sayıda eğitim almış ve yaklaşık 4 yıldır danışanlarla görüşmeye başlamıştır.İ.B.B. Engelliler Müdürlüğünde 6.5 yıl çalıştıktan sonra Şubat 2014′te Sima Psikolojik Danışmanlık Merkezinin kuruculuğunu yapmış ve kendi yerinde danışanlarla görüşmeye devam etmektedir.Bilişsel Davranışçı Terapi, Erteleme Hastalığı ve Sosyal Fobi, Cinsel İşlev Bozuklukları, Motivasyon Koçluğu, Şema Terapi, Obezite ve Yeme Bozuklukları, Psikolojik Danışmanlık, MS Danışmanlığı, Hipnoz ve Hipnoterapi çalışma alanları içersindedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here