Erteleme hastalığı

0
158
Businessman holding an hour glass, signifies the importance of being on time

Erteleme.. Veya öteleme veya havalı bir hastalık ismi haliyle “Procrastination”

Bir kısım insanın sürekli yaşadığı ve anca yumurtanın dayanmasıyla çözdüğü durumdur. Yumurtaya rağmen o işi yapmayanlarda başka amaçların peşindedir.

Temelde “KAYGI” başlığında olan erteleme  birden çok nedenden olabilir. En olası nedenler aşağıdadır.

A. Bilişsel şemalardan dolayı* yüzleşme çekincesi.

B. Mükemmeliyetçilik.

C. Sosyal Kaygı Bozukluğu *

D. Yapılacak işlere boğulmuş olmak.

Nasıl Çözeriz?

Kısa vadeli çözüm herşeyi bir yere yazıp onlara önem sırası ekleyip sonuncudan başlayıp 5 4 3 2 1 … gitmek olacaktır. Bu hem kafadakileri derler toplar hemde çözümler bulabildiğinizi size gösterir.

Uzun vadede ve temelden çözüm ise Bilişsel Davranışçı Terapi yolunu uygulayan bir uzmandan terapi alıp sizi ertelemelere iten çocuklukta yerleşen “şema”ları fonksiyonel olanlarıyla değiştirmektir.

Ancak şu unutulmasın ki erteleme hastalığı bizi yerimize adeta çakmakta ve hayatı kaçırmaya neden olmaktadır.

Mahir Efe Falay
Hacettepe Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Psikoloji bölümünden 2006 yılnda mezun olmuştur. İstanbul Ticaret Üniversitesi Uygulamalı Psikoloji bölümünde yüksek lisans yapmıştır. Yabancı dili İngilizce olup YDS’den 83.75 almıştır. Mezuniyetinin ardından başlıcaları Aile Danışmanlığı, Cinsel Terapi, Bilişsel Davranışçı Terapi, Şema Terapi, Hipnoz ve Hipnoterapi ile Obezite ve Kilo Kontrolü olmak üzere çok sayıda eğitim almış ve yaklaşık 4 yıldır danışanlarla görüşmeye başlamıştır.İ.B.B. Engelliler Müdürlüğünde 6.5 yıl çalıştıktan sonra Şubat 2014′te Sima Psikolojik Danışmanlık Merkezinin kuruculuğunu yapmış ve kendi yerinde danışanlarla görüşmeye devam etmektedir.Bilişsel Davranışçı Terapi, Erteleme Hastalığı ve Sosyal Fobi, Cinsel İşlev Bozuklukları, Motivasyon Koçluğu, Şema Terapi, Obezite ve Yeme Bozuklukları, Psikolojik Danışmanlık, MS Danışmanlığı, Hipnoz ve Hipnoterapi çalışma alanları içersindedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here