Boşanmaya Sebep Olan Davranışlar

Unhappy couple not talking to one another

Son yıllarda sık sık tartışılan konulardan biri hiç şüphesiz ki “boşanma” konusu. Boşanma oranlarının günden güne artması akıllara tek bir soruyu getiriyor. Boşanmaların bu kadar artmasının altında yatan temel sebepler neler? Boşanmaya sebep olan davranışlar neler? Dünyanın her geçen gün değişmesi, küreselleşmesi, ilişkileri de değiştiriyor ve etkiliyor. Çiftlerin ihtiyaçları ve birbirlerinden beklentileri zamanla değiştiğinde ve bu beklentiler ve ihtiyaçların karşılanmadığını fark ettiklerinde ilişkide çatırdamalar başlıyor.

Boşanmaya Sebep Olan Davranışlar

  • Partnerimizden Değişmesini Beklemek

Evlilik kararı alırken partnerimizle, beklentilerimizi, ihtiyaçlarımızı en başından paylaşmalıyız. En sık yapılan hatalardan biri partnerimizi değiştirmeye çalışmak ve bu beklenti ile evliliğe karar vermektir. Bu çok sık yapılan ve ciddi sonuçlar doğuran durumlardan yalnızca biri.

  • Aile ile Kötü İlişkiler

Bir diğer problem yaratan konu ise aile. Ne yazık ki ilişkileri boşanma noktasına getiren ve sık sık yaşanan problemlerin başında aile ile uyum sağlayamama geliyor. Her ne kadar ilişkinin en başında ailenin çok da önemli bir husus olmadığı düşünülse de ailenin uyumu ve birbirlerine karşı gösterdikleri saygı, ilişkinin sağlıklı devam edebilmesi adına büyük önem taşıyor.

  • Ebeveyn Olduktan Sonra Çift Olduğumuzu Unutmak

Evliliği, boşanma sürecine taşıyan bir diğer durum ise ebeveyn olduktan sonra bireylerin bir çift olduklarını unutmaları. Yapılan araştırmalar gösteriyor ki en yüksek boşanma oranı ebeveyn olduktan hemen sonraki yıllara tekabül ediyor. Anne baba rollerinin yani sıra eş rolünü de ihmal etmemek ilişkinin devamlılığı için önemli bir faktör.

  • Diğer İlişkilerle Kıyaslamak

Her evliliğin, her ilişkinin kendine has bir dinamiği vardır. Bu nedenle evlilik esnasında ilişkiyi sürekli başka evliliklerle kıyaslamak da evliliği yıpratan etkenlerden biri.

  • Bencillik

Mutlu bir ilişkide en hassas nokta bencilliğin mümkün olduğunca ilişkiden uzak tutulmasıdır.  Bir tarafın hep “Ben” dediği ilişkiler ne yazık ki çok da uzun soluklu olmuyor.

  • Saygı Duymama

İlişkilerde en az sevgi kadar önemli bir diğer nokta ise saygı konusu. Çiftlerin birbirlerine saygı duymamaları, sık sık tartışma yaşamasına sebep oluyor.

  • Sadakatsizlik

Evlilik kararı alındığında çiftler birbirine sadakat sözü de vermiş oluyor. Sadakatsizlik, boşanma kararı alınmasında fazlasıyla etki gösteriyor. İhanet, bireyler için yaralayıcı ve gurur kırıcı bir durum olduğundan, ilişkinin sona erdirilmesine kimi zaman kesin gözüyle bakılıyor.

  • Sorunları Çözmek İçin Çabalamama

Her ilişkide zaman zaman sorunların ya da tartışmaların yaşanması olağandır. Ancak tartışma şekli ve sorunların çözüme ulaşması adına gösterilen çaba ilişki için çok değerlidir. Orta yolu bulmaya çalışmak ve bir denge kurmak ilişkinin devamlılığı için büyük önem taşımaktadır.

Boşanma kararını vermek ve boşanma sürecini yönetmek; sizi ve çevrenizi oldukça yıpratan bir durumdur. Sağlıklı ve doğru karar verebilmek için bir uzmandan yardım alın.

Çift terapisi üzerine yazdığımız diğer yazılara da mutlaka göz atın. Okumak için tıklayın!