Depresyon

Depresyon çağımızın ve çoğu insanın bilgisayarları başında açık ofislerinde çalıştığı karmakarışık büyük şehirlerin hastalığıdır. Dünya Sağlık Örgütü (WHO) istatistiklerine göre 350 milyondan fazla insan bu durumu yaşamaktadır. Kendinizi suçlu, değersiz ve endişeli vb hissetmenizle gösteren, her zaman sevdiğiniz şeylerden – aktivitelerden – kişilerden uzaklaştığınız, uykunuzu arttıran / azaltan, iştahınızın kaybına ve cinsel isteğinizin kaybını yaşadığınız bir duygu durum bozukluğudur.

Bu tanımla beraber depresyonu ikiye ayırmalıyız.

a. Günlük hayat dilinde depresyon

b. Klinik manada depresyon

________________________________________

Depresyon 2

a. Depresyon diye tanımlanan durumlar çoğunlukla “düşük ruh halinin” ve olağan ruh hali değişimlerinin halk dilinde tanımlanmasıdır. Kişi hayattan keyif almadığından, herşeyin boş olduğundan, canının çok sıkıldığndan ve eskiden yapmaktan keyif aldığı şeyleri yapmanın artık keyif vermediğinden şikayetçidir. Ancak bu durum günlük hayat işlevlerini bozma derecesinde etkilememektedir. Çeşitli yollarla bu durumdan çıkılabilir.

Enerjinizi moralinizi düşürecek, sizi kötü hissettirecek insanlardan mümkün olduğunca uzak durmaya çalışın.
Hayatınız ne kadar yoğun ve sorumluluklarınız ne kadar fazla olursa olsun gün içinde kendinize yarım saat, on beş dakika da olsa zaman ayırın. Bu zamanı sadece kendinizi iyi hissetmeye ayırın.
Sevdiklerinize gösterdiğiniz nezaket, hoşgörü ve toleransı mutlaka kendinize de gösterin.
Depresif hal sıcak bir battaniye gibi sizi sarmalayacak ve içine çekecektir. Kendinizi bu battaniyeye daha da sarmalamak yerine içinden çıkmaya çalışın. İçinizden gelmese de modunuzu değiştirecek aktivitiler yapın.
Her sabah güne başlarken iyi başlamak için rutin oluşturun. Güzel bir şarkı, iyi bir kahve, yatakta gerinip esnemek için ayrılacak bir kaç dakika gibi…
Özellikle evinizde size güzel gelicek kokulardan tütsüler veya mumlar bulundurun ve sık sık yakın.
Yaşama tutunacak amacınız olsun. Amaç kişiye her zaman yaşam enerjisi verir. Amaçsız bir yaşam anlamsız ve boş bir hale gelecektir.
Arada kendinizi şımartmayı da unutmayın. Buna hakkınız var!

b. Major Depresif Bozukluk olarak adlandırılır ve ciddi bir uzman desteği gerekir. İntihara götürebilir. Kişinin yaşam kalitesini fazlası ile bozacak ve günlük işlevlerini yerine getirmesini bile engelleyebilecek bir psikolojik bozukluktur. WHO verilerine göre her yıl 800 binden fazla insan depresyon sonucu intihar etmektedir. Kimi vakalarda ilaç desteği gereklidir.

Tüm bunlar göstermektedir ki depresyon içinden çıkılabilinecek bir durumdur. Yeter ki isteyin ve gerektiğinde psikolojik yardım almaktan çekinmeyin.