Ergenlik Dönemindeki Büyük Kriz: Meslek Seçimi

Ergenlik dönemi, fiziksel, duygusal ve psikolojik bir çok durumun iç içe geçtiği, çatışmaların sıkça yaşandığı bir dönemdir. Bu dönem, meslek seçimi gibi insanın hayatını tamamen etkileyebilecek önemli bir durumu düşünmeyi ve karar vermeyi de içerir. Meslek seçimi bir kişinin hayatında verebileceği en önemli kararlardan biridir. Bu yüzden üzerinde iyice düşünülmeli, araştırma yapılarak karar verilmelidir. Ergenin verdiği  karar sonucu sosyal statüsü, ekonomik durumu, çevresi, ilişkileri yani kısacası tüm hayatı farklı bir yola girecektir. Fakat bu dönemde sağlıklı bir karar verebilmek oldukça zordur.  Kararsızlığın çok baskın olduğu bu dönemde ergenin fikirleri de sıkça değişmektedir, meslekleri ve kendini yeterince iyi tanımıyor oluşu da bu kararsızlığı arttırmaktadır. Bir gün doktor olacağını söyleyen ergen bir başka gün mühendis olacağını söyleyebilir.

PEKİ, MESLEK SEÇİMİ NASIL YAPILMALI?

Genellikle ergenliğin ilk dönemlerinde hangi mesleğin popüler olduğuna bakarak bir karar verilirken, bu oldukça yanlış bir durumdur. Ergenin ilgisi, yetenekleri, zekası, kişilik yapısı, değerleri, amaçları  ve ilerideki mutluluğu bu karar verme sürecinde göz ardı edilmemesi gereken durumlardır. Ergenin meslek seçiminde kendisine; hangi mesleği yapmanın kendisini mutlu hissettirebileceği, hayattaki prensipleriyle örtüştüğü, hayattaki amaçlarına aracılık edebileceği,  yeteneklerini daha iyi ortaya koyabileceği, kendini daha da geliştirip ileriye taşıyabileceği, yaşadığı topluma, dünyaya ve insanlara en iyi hangi meslek yoluyla daha iyi katkı sağlayabileceği gibi soruları sormalıdır. Meslekler ve iş alanları hakkında bilgi sahibi olunmalıdır. Bunların yanı sıra profesyonel bir destek alabilmekte, okul rehberlik servislerine başvurarak gerekli kişilik analizleri, meslek seçim ölçekleri gibi testler sonucu hangi mesleğin kendileri için daha iyi olabileceği konusunda bilgi alabilmektedirler.

AİLELERE MESLEK SEÇİMİNDE BÜYÜK GÖREV DÜŞÜYOR

Her anne baba çocukları için oldukça önemli ve zor olan meslek seçimi döneminde çocuklarına nasıl yardımcı olabileceklerini düşünürler fakat çocuklarını, mesleklerini ve iş alanlarını yeterince tanımadıklarından yardımcı olamayabilirler. Bu durumda en önemlisi ailelerin çocuklarını ve meslekleri tanıması, çocuklarının ilgi ve yeteneklerinin farkında olmalarıdır. Ergenlik döneminin de getirdiği kimlik karmaşasında çocuğun kendisini tanımasına fırsat verilmeli, gerekirse bu konuda mesleki rehberlik uzmanlarından profesyonel destek sağlanmalıdır. Çocuğun verdiği mesleki karar bazen anne babayı mutlu etmeyebilir, hatta endişelerini daha da arttırabilir. Fakat ergenin kararı ne olursa olsun ailenin çocuğuna yaklaşımı büyük bir öneme sahiptir. Bir diğer önemli konu da, meslek seçiminde  ergenin söz sahibi olmasına izin verilmeli, aileler kendi mesleklerini ya da geçmişte olmak istedikleri meslekleri çocuklarının yapmasını istedikleri için  o meslekte diretmemelidirler. Unutulmamalıdır ki, ergen her şeyden önce bir birey olarak değer görmek ister. Çocuk uzaktan izlenmeli, ilgilenilmeli fakat bu ilgi onu yönetme veya karışma yönünde olmamalıdır.

Siz de bu ve benzeri bir durum ile karşı karşıya kaldıysanız Etiler Beşiktaş’ta bulunan danışmanlık merkezimizdeki uzman psikologlarımızdan destek alabilirsiniz.