Eşler Arası Kariyer Farkı

Eşler Arası Kariyer Farkı İlişkide Bir Sorun Mu?

Eşler arasında kariyer farkından kaynaklı ekonomik durumu iyi olan biri ekonomik durumu iyi olmayan eşini eleştirebilir ve bu eksiklikler eşlerin arasındaki ilişkinin niteliğini büyük oranda belirler. Eşlerden biri kendini diğerinden daha üstün görürken diğeri de eşinin bu söylemlerinden ve davranışlarından şikayet etmekle yetinir. Birçok evlilikte erkekler eşlerinden daha üst özelliklere sahip olmalarına rağmen bunun tam tersi durumlarda söz konusu  olmaktadır. evlilik ilişkisinde problemlerin yaşanmasına üstünlük yol açmaktadır. İlişki de kendini üstün gören kişi tarafından eksikliklerin dile getirilmesi,  sürekli hatırlatılması ya da farklı konulardaki tartışmalarda bile konuşmaların dönüp dolaşıp yine bu problemlerin yaşanmasına yol açmaktadır.

Kadının Kariyer Üstünlüğü Eşini Nasıl Hissettirir?

Kadının sahip olduğu kariyerden düşük olan erkek, kendini hep savunmada hisseder ve kendini eşine karşı eksik hissettiği için onu sürekli eleştirir. Böyle olunca da doğal olarak ilişki bozulur.

 

Eşler Arasındaki Denksizlik

Eşler arasında denksizlik durumu olduğunda bir çok evlilik ilişkisinde eşlerin denksizlik durumunu birbirlerine karşı bir aşağılama sebebi olarak kullandıklarına yani örnek verecek olursak; kariyer açısından üstün olan kişi eşini “sen anlamazsın, beni anlamıyorsun, sen ne bilirsin ki…” şeklinde eleştirerek karşı tarafın kendisini değersiz hissetmesine neden olur.

Nasıl kendinize kıyafet alırken bedenine, rahat olup olmadığına  ya da evinize bir eşya alırken evinizin büyüklüğüne dikkat ettiğiniz gibi evliliğin hayatınızdaki en önemli paylaşım olduğunu unutmamalı ve evlilikte de bu hassasiyeti göstermelisiniz. Evlilikte eşler arasında karşılıklı hak ve sorumlulukların söz konusu olacağı bir nitelikte yapılmalı ve ortak bir paylaşım anlayışı ile gerçekleştirilmelidir. Eşlerin birbirini anlamalarını, aynı dili konuşmalarını, karşılıklı bir dayanışma içinde olmalarını denk halinde oluşunuz sağlayacaktır

Eşim İle Aramda Kariyer Farkı – Var Ne Yapmalıyız ?

Eşler kariyer farkını aralarında bir savaş alanı haline getirmemeye gayret etmelidir. Eşler  arasında kariyer farkını açık açık konuşmalıdır. Tartışma anında ya da bir gerginlikte kariyer farkını ön plana çıkarmama konusunda eşler sözleşmelidir.