Fibromiyalji Tedavisi ve EMDR Terapisi

Bu yazımızda sizlerle Fibromiyalji ve psikoloji arasındaki ilişkiyi, EMDR terapisi ile fibromiyalji tedavisi mümkün mü gibi sorunlarınıza nasıl çözüm bulabileceğinizi paylaşacağız.

Fibromiyalji Nedir?

Fibromiyalji vücudun çeşitli bölgelerinde ortaya çıkan ve sebebi bir türlü bilinemeyen bir hastalıktır. En sık ensede ve sırtta olmak üzere kollar, bacaklar, bel, kalça eklem ve kasları fibromiyalji ağrılarının görüldüğü bölgelerdir. Genellikle bu hastalarda halsizlik, yorgunluk, vücutta ağrılı hassas noktalar, uyku sorunları, nefes almada zorluk, kulak çınlaması, sabah tutukluğu, el ve kol uyuşması görülür. Hastalık çoğunlukla 25-55 yaş arası kadınlarda görülür. Tedavi edilmediğinde iş gücü kaybı ve yaşam kalitesinde düşüşe sebep olur.

Fibromiyalji Tedavisi Nasıl Olur?

Fibromiyalji hastalarının ilaç tedavisine ek olarak günlük hayatlarında da birtakım değişiklikler yapması gerekmektedir. Stresten arındırılmış, düzenli bir yaşam, dengeli beslenme ve düzenli uyku tedavinin en önemli anahtarlarıdır. Vücut dinlenemediği sürece kişi, günlük yaşamda karşılaştığı en ufak bir olaya bile aşırı tepki verecektir.

Fibromiyalji ve Psikoloji Arasındaki İlişki

Fibromiyalji hastalarının kendilerinden beklentileri çok yüksektir. Genelde bu hastalar mükemmelliyetçi ve çok titizlerdir ve duygu durumları çok çabuk değişir. Depresyon, anksiyete ve uyku bozukluğuna sahip insanlarda daha sık görülür. Mutsuzluk ağrıları artırdığı için işini sevmeyenlerde de stres altında çalışanlarda olduğu gibi fibromiyalji görülebilir.

Fibromiyalji EMDR Terapisi ile Tedavi Edilebilir mi?

EMDR geçmişte yaşanan ve günümüze taşınan anılar ve olaylar üzerinden gider. EMDR tedavisiyle, fibromiyaljiye travma perspektifinden bakılır. Yaşanan problemlerin travmalardan kaynaklandığı varsayılır.

Yapılan çalışmalar, eski travmatik yaşam olayları üzerinden gidilerek bu anılara karşı duyarsızlaştırma ve yeniden işleme uygulamasının kronik ağrılarda ve diğer fibromiyalji şikayetlerinde azalmalara sebep olduğunu göstermiştir. Bu nedenle fibromiyalji hastalarında EMDR terapisi etkin olarak kullanılır.

Fibromiyalji Tedavisinde Psikoloğun Önemi

Hastalığın ortaya çıkmasında psikolojik travmaların etksinin büyük olduğu için fizyolojik tedavinin yanı sıra psikolojik müdahalenin de önemi büyüktür. Yapılan fizyolojik müdahaleler var olan ağrıları ortadan kaldırabilir fakat bu ağrıları psikolojik bir etken tetikliyorsa bu etken çözülmeden kalıcı etki sağlanamaz. Zamanla ağrılar tekrarlayabilir. Kalıcı sonuca ulaşmak için kombine bir tedavi gereklidir.