Küçük Şeylerin Büyük Farkları

Prof Dr. Karatay demiş ki “Zeytin ve zeytinyağı anne sütü kadar değerlidir. Midede doğal olarak bulunan 11 kötü bakterinin en az 8’ini yok ediyor. 20 tane zeytinde 100 kalori bulunuyor. Omega 9 açısından da çok zengin. Anne sütü kadar önemli. Gemlik’ten tüm Türkiye’ye öneride bulunuyorum. Her doğan çocuk adına bir zeytin fidanı dikin”

Zeytin, hani o minik siyah topçuklar o kadar önemli.

Hayatlarımızda önem taşıyabilecek başka ufak şeyleri hiç düşündünüz mü? Basit bir gülümseme, basit bir günaydın veya iyi akşamlar dahi hem sizin hayatınızda hem de karşı tarafın hayatında büyük fark yaratabilecektir.

… Küçük şeyler büyük farklar yaratır demiştim. Evet mesela işi akan insan trafiğini gözlemek olan güvenlik görevlisini düşünün.
Adam / kadın haftaiçi her gün, günde en az 8 saat boyunca ana yolun yanında durup gelene gidene bakıyor. Ama gelen giden ona bakmıyor, adeta iskele babası gibi kanıksıyor varlığını ve görmezden geliyor. O da alışmış zaten bu duruma, somurtkan suratıyla gözlüyor kalabalığı.
Ama siz o onun önünden gelip geçen kalabalıktan biri olan “günaydın beyfendi!” veya “iyi akşamlar x hanım” derseniz, ilk önce tek kaşının kalktığını görür ve ardından yüzüne hafif bir gülümseme geldiğini görürsünüz. Ardından da kafasıyla ve sözel olarak bir cevap alırsınız.
Tüm cevaplara rağmen alt metin nedir biliyor musunuz? Az önce onu “insan yerine” koydunuz! Ve onun buz gibi soğuk dünyasında sıcak bir ışık oldunuz. O da size gülümseyerek karşılığını verdi; yapabileceğinin en iyisi.
Tebrikler! Az önce bir insanın dünyasına ışık oldunuz!!
Nasıl? Sadece basit bir kelime ile..