Sınav Stresi ile Başa Çıkma Yolları

  1. Organize olun.

İyi notlar alın, takviminizde önemli tarihleri ​​saklayın, önemli olaylar için telefonunuzun hatırlatıcısını ayarlayın. Zamanınızı düzenlemek için zaman ayırın. Büyük görevleri küçük parçalara ayırın. Her gün biraz hazırlanmak, sınavdan önceki geceyi sabaha kadar çalışarak geçirmemeniz konusunda yardımcı olur. Organizasyon hayatınızı basitleştirmek için kolay bir yoldur.

  1. Bir oyun planı yapın.

Yapacak bir ödeviniz olmasa bile, çalışmak için her gün biraz zaman ayırın. Bir adım ileride, daha iyi hazırlanacak ve daha fazla kontrol sahibi olduğunuzu hissedeceksiniz.

  1. Gününüze biraz “ben zamanı” ekleyin.

Bir ara verin ve kendinize zaman ayırın, hak ediyorsunuz. Mini molalar aldığınızdan emin olun. Kendinizi uzun süreler boyunca oturup ders çalışmaya zorlamayın. Bir yürüyüşe ya da koşuya çıkın, spor salonuna gidin ya da odanızı temizleyin. Bir saat çalıştıktan sonra kalkın ve hareket edin. Ne yapmayı seçerseniz seçin, ama mutlaka eğlenin!

  1. Vücudunuza iyi bakın, sahip olabileceğiniz tek şey vücudunuz.

Çok stresli olduğumuzda acıkmamız alışılmadık bir durum değil. Mutfağınızı hızlı ve sağlıklı seçeneklerle dolu tutun. Yiyeceklerin vücudun gitmesi için gerekli olan yakıt olduğunu hatırlayın. Eğer arabaya kötü yakıt koyarsanız, doğru ilerlemez. Vücudunuz için de aynı benzetme geçerlidir – yakıtı arındırırsanız, daha iyi yaparsınız. Ayrıca vücudunuzun dinlenmesi gerekiyor. Vücudunuz 24 saat açık bir market değil; kendini yenilemek için kapatılmalı. Uyuyup vücudunuzu tazelemeye ihtiyacınız var. Eğer bunları yaparsanız çok daha iyi performans gösterirsiniz. Böylece, hayatınızın bu stresli döneminde sağlıklı beslenme ve 7-9 saat arası uyku alma gerçekten önemlidir.

  1. Yaratıcı olun!

Tamam, arkadaşlarınızla ​​çok fazla zaman geçiremeyebilirsiniz, ama çalışma zamanlarınıza arkadaşlarınızı dahil edebilirsiniz. Örneğin, ikiniz de aynı dersi alıyorsanız, bir kafede buluşup bir çalışma grubu oluşturun. Arkadaşınızı da sizinle yoga sınıfına gelmesi için davet edebilirsiniz. Zamanınızı kullanmakta yaratıcı olun. Kim bilir, aynı anda iki şeyi başarabilirsiniz!