Bulimia Nedir?

Bulimia (veya bulimia nervoza) ciddi bir ruhsal rahatsızlıktır. Her yaşta, cinsiyette veya sosyal çevredeki insanları etkileyebilir. Bulimia hastaları, büyük miktarlarda yiyecek yeme döngüsüne yakalanırlar ve daha sonra kusma, müshil veya diüretik kullanma, oruç tutma veya aşırı egzersiz ile aşırı yemek yemeyi telafi etmeye çalışırlar.
Herhangi bir yeme bozukluğundan muzdarip olmayan kişilerin biraz daha fazla yemesi veya bazen “aşırıya kaçması” normaldir. Bunun aşırı yeme rahatsızlığı(binge eating disorder) ile karıştırılmaması gerekir. Aşırı yeme sırasında, bulimik olan insanlar ne kadar veya ne kadar çabuk yemek yediklerini kontrol edemezler. Aşırı yeme sırasında yenen yiyecekler, kişinin genellikle kaçınacağı şeyleri içerebilir. Bulimia hastaları kilolarına ve görüntülerine büyük önem verir ve kendilerini olduklarından daha büyük görebilirler.

SEMPTOMLAR


Bulimia ile ilişkili aşırı yeme/ çıkarma döngüleri günlük yaşantıya hükmedebilir ve ilişkilerde/sosyal durumlarda zorluklara yol açabilir. Bulimia ciddi fiziksel komplikasyonlara da neden olabilir. Örneğin sık sık kusma dişlerde sorunlara neden olabilir ve insanlara kendilerini hasta etmelerine neden olacak şekilde zarar verebilirler. Müshilin kötüye kullanımı kalbi ve sindirim sistemini ciddi şekilde etkileyebilir. Bulimiya hastaları yorgunluk, şişkinlik hissi, kabızlık, karın ağrısı, düzensiz adet veya ara sıra ellerde ve ayaklarda şişlik gibi belirtilerle de karşılaşabilirler.

Bununla birlikte, hastalar genellikle “normal” bir ağırlığa sahip olduklarından ve hastalıklarını sıklıkla diğerlerinden sakladıklarından, dışarıdan tespit etmek çok zor olabilir. Dahası, bulimik olan insanlar genellikle yardım almak konusunda isteksizdir. Diğer yeme bozukluklarında olduğu gibi, bulimik bir insanın etrafındaki insanlar herhangi bir fiziksel değişiklik görmeden önce muhtemelen ruh hallerinde ve duygularında değişiklikler olduğunu fark edecektir. Düşük benlik saygısı, huzursuzluk, ruh hali değişimleri, suçluluk, utanç ve endişe duyguları, özellikle aşırı yeme atağından sonra yaygın olan durumlardır.


NEDENLER


Birinin bulimia geliştirmesinin birçok nedeni olabilir. Yeme bozukluklarının genellikle yemeğin kendisiyle ilgili olmadığını ve tedavinin, davranışa neden olan temel düşünce ve duyguları ele alması gerektiğini hatırlamak önemlidir.


KİMLER BU RAHATSIZLIĞA YAKALANABİLİR?


Bulimia herhangi bir yaşta birini etkileyebilir, ancak tipik olarak ergenlik döneminde veya erken yetişkinlik döneminde gelişir. Birinin semptomları değişirse teşhisler arasında hareket etmesi de mümkündür. Genellikle farklı yeme bozuklukları arasında çok fazla örtüşme vardır. Bu nedenle, bulimia başka bir yeme bozukluğundan gelişebilir veya bir kişinin semptomları başka bir yeme bozukluğuna benzer şekilde değişebilir.

Kendiniz veya tanıdığınız biri için endişeleniyorsanız, yalnızca bazı belirtiler mevcut olsa bile, derhal yardım almalısınız. Erken müdahale, hızlı ve kalıcı iyileşme için çok önemlidir.

Paylaş :
Yorum

Yorum Yap

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir