Cinsel İsteksizlik ve Çözüm Yolları

Cinsel isteksizlik denince ilk aklımıza gelen hiç şüphesiz ki kadınların bu sorunu sık sık yaşadığı ve sadece kadına özgü bir durummuş gibi algılanmasıdır. Ancak tam aksine bu problem yalnızca kadınların değil, erkeklerin de başına gelen bir sorundur.  Hatta yapılan bazı araştırmalar sonucu ortaya çıkan istatistiklerde her 5 erkekten birinin bu durumu yaşadığı görülmektedir.

Peki hem erkeklerin hem de kadınların cinsel hayatını büyük şekilde etkileyen bu sorun neden meydana geliyor? Çözüm ne için yapılmalı?

Cinsel İsteksizlik Nedir?

Cinsel isteksizliği kısaca tanımlamak gerekirse bireyin cinsel aktivitelere ilgi duymaması , haz almaması ve cinsel soğukluğun yaşanması anlamına gelir. Frijidite olarak da adlandırılır. Cinsel isteksizliğin 2 farklı türü vardır. Birincil cinsel isteksizlik; cinsel istek durumunun ergenlikten itibaren hiç olmaması anlamına gelir. İkincil cinsel isteksizlikte ise daha önceden cinsel istek sorunu yaşamayan bireyin daha sonradan ortaya çıkan bir cinsel isteksizlik yaşamasıdır. Bu duruma hem psikolojik hem de fiziksel bazı nedenler sebep olur.

Bir diğer şehir efsanesi ise bu durumu sadece yaşlanan bireylerin yaşadığını sanmak, yaşı nispeten daha ilerlemiş insanların başına geleceği düşüncesidir. Cinsel isteksizlik bireyin yaşamındaki herhangi bir evrede ortaya çıkabilir. Buna ergenlik dönemi de dahildir. Sadece ileri yetişkinlik safhasına geçen insanlar da görülmez.

Cinsel İsteksizliğin Sebebi Nedir?

Cinsel isteksizliğin ortaya çıkmasında psikolojik nedenlerin etkisi büyüktür. Başlıca sebepler olarak:

 • depresyon
 • anksiyete
 • aşırı stres
 • ihanet yaşamak
 • ilişkide yaşanan birtakım sorunlar (iletişimsizlik gibi)
 • beden algısında bozulmalar
 • bedeni ile barışık olmamak
 • daha önceden tecrübe edilmiş olumsuz cinsel etkinlikler

gösterilebilir.

Psikolojik nedenlerin yanı sıra fiziksel nedenler de bu sorunun yaşanmasına neden olabilir:

 • kadınlarda menapoz dönemine girmek
 • aşırı kilo
 • kronikleşmiş bazı hastalıklar
 • hormonal değişimler
 • aşırı alkol ve sigara tüketimi

gibi etkenler de cinsel isteksizlik yaşanmasına sebep olabilir.

Cinsel İsteksizliğin Çözüm Yolları

Cinsellik, ilişkide oldukça önemli bir yer tutar. Cinsellikle ilgili sorunlar yaşamak karşı cinsle olan iletişimi bozabilir, sorunlar, hatta tartışmalar yaşanmasına sebep olabilir. Böyle bir durumda öncelikle eşlerin birbirine karşı saygılı ve hoşgörülü olması gerekir. Yargılayıcı ve suçlayıcı bir tavır takınmak sorunun çözülmesine değil, daha da derinleşmesine sebep olur.

Cinsel isteksizlik, kendi kendine geçen bir problem değildir. Bu nedenle cinsel terapi yardımı almak yerinde bir karar olacaktır. Cinsel terapi ile sorunun kaynağına inmek, olumsuzluğa neden olan sebepleri bulmak ve fark etmek, cinsellik hakkında daha doğru bilgi sahibi olma şansı elde etmek mümkündür. Bir uzman ile bu problemi konuşmak, iyileşme yoluundaki ilk adımı atmanızı sağlayacaktır. Cinsellikle ilgili bir sorun yaşıyor, tek başınıza üstesinden gelemiyorsanız ve bu problem hayatınızı ciddi manada etkiliyorsa bir cinsel terapist ile görüşmek faydalı olacaktır. Uzman yardımı alarak cinsellik hakkında doğru ve net bilgilere ulaşabilir, isteksizliğin altında yatan sorunların yüzeye çıkmasını ve aşılmasını sağlayabilirsiniz.

Siz de bu ve buna benzer bir sorun yaşadığınızı düşünüyor ve çözüme ulaşamıyorsanız, Etiler Beşiktaş’taki psikolojik danışmalık merkezimizdeki cinsel terapistimizden yardım almayı düşünebilirsiniz.

Paylaş :
Yorum

Yorum Yap

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir