Corona Virüsü ve Psikoloji

Son günlerde hepimizin gündem konusu Corona (korona)! Aralık ayında Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan virüs, tüm dünyayı etkiledi. Günden güne hızla artan ve yayılan virüs, dünya nüfusunun çoğunluğu için bir tehdit oluşturmakta. Hemen hemen hepimizin bir gözü an be an haberlerde. Yeni bir haber var mı? Tedavi söz konusu mu? Kaç kişi etkilendi? Gibi sorular hepimizin ortak merak alanları. Tüm bunların yanı sıra marketlerdeki yoğunluk, reyonlardaki boşluk, artan kolonya satışları derken başka bir konu konuşamaz hale geldik.

Peki Corona Virüsü Psikolojimizi Nasıl Etkiledi?

Corona virüsünün ülkemizde de olduğunu öğrenmemizle birlikte hepimizi yoğun kaygılar, stresli anlar sardı. Dışarı çıkmak, toplu taşıma kullanmak, dışarıda yemek yemek çok zor eylemler haline geldi. Peki bu kaygıyla nasıl başa çıkacağız?

  • An be An Haberleri Takip Etmekten Vazgeçmeliyiz!

Süreç hakkında bilgi sahibi olmak çok doğal. Ancak adım adım takip etmek kaygımızı beslemekten başka bir şeye yaramıyor. Bu nedenle haberlere günde bir kez bakmak, her daim takip etmemek psikolojimiz açısından daha yararlı.

  • Uzmanların Önerilerini Dikkate Almalıyız! Hijyene ekstra dikkat etmeliyiz!

Uzmanların, süreci daha sağlıklı geçirmemiz adına yaptığı önerileri dikkate almalıyız. Hijyen kurallarına her zamankinden daha fazla önem vermeli, sevdiklerimizi de bu konuda teşvik etmeliyiz. Bilhassa da küçük yaştaki çocukları, çocuklarımızı el yıkama konusunda bilgilendirmeliyiz.

  • Kalabalık ortamlardan mümkün olduğunca uzak durmalıyız!

Avm’ler, stadyumlar, okullar gibi nispeten daha kalabalık ortamlardan uzak durmalı şayet ortamda bulunuyorsak ellerimizi dezenfektan ile temizlemeli, mümkün olduğunca temastan kaçınmalıyız.

  • Sevdikleriniz ile iletişime geçebilirsiniz!

Yüzyüze görüşme imkanımız olmasa da teknolojiden faydalanabilir, sevdiklerimiz ile görüntülü görüşme yapabiliriz.

  • Evde keyifli zaman geçirmek için sizi iyi hissettirecek etkinlikler yapabilirsiniz!

Bu süreci evde dinlenerek geçiriyorsanız, öğrenciyseniz ya da evden çalışıyorsanız kafanızı dağıtmak adına sevdiğiniz müzikleri dinleyebilir, uzun zamandır izlemek istediğiniz filmleri/dizileri izleyebilirsiniz. Bunun yanı sıra bol bol kitap okuyabilir, kutu oyunları ile aile üyeleriniz ile keyifli zaman geçirebiliriz.

Bunların yanı sıra kaygı düzeyinizin çok yüksek olduğunu ve tek başınıza baş edemediğinizi düşünüyorsanız Etiler Beşiktaş’ta bulunan danışmanlık merkezimizdeki uzman psikologlarımızdan destek alabilirsiniz. Online terapi seçeneği ile evinizden çıkmadan, sağlıklı ve güvenilir şekilde terapi desteği almanız mümkün.

Paylaş :
Yorum

Yorum Yap

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir