FOMO (Fear of Missing Out) Nedir?

Gün içinde Instagram’ı yenilemeden duramıyor, arkadaşlarınızla dışarıda kahve yudumlarken 10 dakikada bir Twitter’a ve Facebook’a girmeden rahat edemiyor musunuz? O halde siz de çağımızın sorunlarından FOMO ile karşı karşıya olabilirsiniz!

FOMO Türkçe ‘bir şeyleri kaçırma korkusu’ olarak adlandırılabilir. Sosyal medyada yaşanan gelişmeleri, paylaşımları gözden kaçırmaktan korkmak, günümüzde birçok insanın problemi haline geldi.

Uzmanlar FOMO’nun mutsuzlukla ilişkili olduğunu belirtiyor. Mutsuz olduğunuz anlarda, hayatınızdan memnun olmadığınızda başkalarının sizden daha çok eğlenip eğlenmediğini merak ediyor olabilirsiniz. Facebook illüzyonu ile de tanımlanan bir durumda, insanların sadece çok mutlu oldukları anları paylaşması söz konusu olabiliyor. Bu illüzyon bizi sürekli yenilemeye ve merak etmeye, hatta depresif bir ruh haline götürüyor.

FOMO’dan Kurtulmanın 7 Yolu

1-Biraz yavaşlayın:

Yaşamın kendi akışı içindeki hızı günü dolduruyor. Yemek yerken sadece yemek yiyin, arkadaşlarınızla otururken sadece yaptığınız eyleme zaman ayırın.

2-Pratik düşünün:

Hayattaki deneyimlerinizin kalitesinin derinleşmesine katkısı olmayan bazı şeyleri ortadan kaldırabilirsiniz. Fazla olan her zaman daha iyi olmayabilir. Kaliteyi artıran şeylerin çeşitlerine odaklanın, deneyiminizin miktarına değil.

3-Deneyime odaklanın, nesnelere değil:

Her zaman hayran olduğumuz ve belki de kıskandığımız insanlar olacak. Yaşamı zenginleştiren deneyimler yaratmak için kendi yaşamlarımızdaki fırsatları fark edemediğimiz takdirde kolayca kıskançlık yaşayabiliriz. Zenginlik, evlilik, bir spor araba, lüks bir ev gibi bir nesneyi ya da sembolü temel alan bir başarı sadece geçici bir zevk hissi sağlayabilir. Macera, bağlantı, eğlence, öz saygı, özgürlük duygusu, deneyime odaklanmak ise ruhumuzu besleyip daha derin bir tatmin duygusunu yaşama yeteneğimizi arttırabilir.

4- Her seferinde bir iş yapın:

Araştırmalar aynı anda birden çok görevi yapmak önemli bir beceri olsa da tek bir işle ilgilenmenin işin kalitesini ve sonuçta ondan alınan tatmini arttırdığını gösteriyor.

5-Hepsine sahip olmaya istekli olmayın:

İhtiyaçlarımız sınırlı ancak arzularımız sonsuz. Her şeye sahip olamayacağınız durumlarda önceliklerinizi belirleyin ve onlara odaklanın.

6- Zamanınızı düzenleyin, süreçten keyif alın:

Eksik olduğunu düşündüğünüz şeyi arzulamak yerine, sahip olduklarınızı takdir edin. Kendi süreçlerinize odaklanmak sizi FoMO’dan uzaklaştırabilir.

7- JOMO’yu (the joy of missing out) deneyin:

JOMO, tüm bu yanılsamaları kaçırma neşesidir. Bir şeyi unutmayın, kaçırdığınız kendi hayatınız olabilir.

Paylaş :
Yorum

Yorum Yap

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir