Korona Günlerinde Evde Çiftler Arası İletişim

Korona virüs psikolojimizi etkilerken hem çiftler arası hem de aile içi iletişimimizi de etkiliyor.

Korona ( Corona ) virüs salgını nedeniyle çoğumuz herkesten uzak izole bir şekilde evde zaman geçiriyoruz. Bir kısmımız izne çıkıyor, bir kısmımız home-office çalışmaya devam ediyor. Bu dönemde evdeki aile bireyleri ile partnerimizle ya da ev arkadaşımız ile bazı huzursuzluklar yaşayabiliyoruz. Bunun temel nedeni ise evde çok fazla zaman geçirmemiz, gündemin çok yoğun olması, alınan kötü haberler, stresli günler yaşamamız hiç şüphesiz. Evde kalacağımız günlerin henüz sona ermediği, devam edeceği bu günlerde minimum huzursuzluk yaşayarak nasıl devam edebiliriz, bu süreci nasıl atlatabiliriz?

  • Partnerimize alan açmalıyız.

Aynı evin içinde, ortak alanları kullansak da partnerimize alan açmalıyız. Ona özel, kendini yalnız ve özgür hissedeceği bir alana sahip olması çok önemli. Kendi ilgi ve isteklerine uygun uğraşları ile zaman geçirmesine imkan tanımalıyız.

  • Tartışma odaklı değil, çözüm odaklı olmalıyız.

Bu hassas süreçte daha anlayışlı ve empati odaklı hareket etmemiz çok önemli. Herkesin çok kırılgan ve kaygılı olduğu bu süreçte haklı çıkmaya çalışmak yerine pozitif düşünmeye odaklanmalıyız.

  • Sakinleşmek için kendimize zaman tanımalıyız.

Tartışma anında yükselmek yerine tartışmaya mola verin, sakince düşünmeye çalışın. Sakinleştikten sonra problem olan durumu konuşmak daha yerinde olacaktır.

  • Partnerimizin farklı düşüncelerine saygı duymalıyız.

Partnerimizle gönül bağımız, uyumlu bir ikili olmamız her konuda aynı görüşe sahip olduğumuz anlamına gelmez. Bu nedenle farklı düşüncelere sahip olduğumuz durumlarda yargılamak, karşı çıkmak yerine saygı göstermeliyiz.

  • Birbirimizin haklarına saygı duymalıyız.

Uzun süre aynı ortamda kalmak durumunda olduğumuz için birbirimizin haklarına saygı göstermeli, sınırlarımızı korumalıyız.

  • Tartışmak için bahane aramak yerine anlaşmak için çaba harcamalıyız.

Aynı evin içinde bütün gün birlikte olmak tartışmaların sıklığını arttıracak bazen hiç ummadığımız çok küçük şeyler için bile tartışma yaşamamız çok olası hale gelecek. İşte tam da böyle durumlarda tartışma yaratmak, sürdürmek, konuyu uzatmak yerine daha anlayışlı ve iletişime açık olmalıyız.

Siz de bu ve benzeri durumlar yaşıyor ve bu süreçte partnerinizle olan sorunlar daha da büyüdüğünü ve çözülemediğini düşünüyorsanız Etiler Beşiktaş’ta bulunan uzman psikologlarımızdan online terapi desteği alabilirsiniz.

Paylaş :
Yorum

Yorum Yap

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir