Cinsellikte Doğru Bilinen Yanlışlar

Dürüst olalım, hepimiz cinselliğe tabu olarak bakılan bir ülkede (Türkiye’de) yaşıyoruz. Birçoğumuz küçükken veya ergenken ‘Sus bakalım, ayıp!’, ‘Şşş öyle sorular sorulmaz!’ diyerek susturulduk belki de hala susturuluyoruz. Hatta bir adım daha ileri gitmek gerekirse birçoğumuz arkadaşlarıyla, yakınlarıyla bu konuyu konuşmaktan hala utanç duyuyor. Ancak her ne kadar anne-babalar çocuklarıyla bu konu hakkında bir şeyler paylaşmasa da, arkadaşlar bu konuda konuşamasa da ‘cinsellik’ varoluştan beri öğrenilmesi, bilinmesi gereken en önemli olgu. Ve eğer Huxley’in Cesur Yeni Dünya’sı gibi bir dünya bizi beklemiyorsa varoluşumuzu sürdürmek için ‘cinsellik’ son derece gerekli. Kısacası cinsellik hayatı daha renkli hale getiren, tüm hayat boyunca süren, vazgeçilmez bir ihtiyaçtır.

Tabu olan cinsellik günümüzde birçok kirli, kulaktan dolma bilgi ile birlikte varlığını devam ettiriyor. Detaylı olarak konuşulmasından herkesin çekindiği bu konuda yanlışların düzeltilmesi ise bir hayli zor oluyor. Birbirinin nelerden hoşlandığını konuşamayan çiftler bu ‘cinsel mitler’e inanıp maalesef mutsuz oluyorlar. Ancak sağlıklı bir cinsel birliktelik için bu ihtiyacın iyi analiz edilmesi gerekiyor.

Cinsellik deyince en çok karşılaşılan doğru bilinen yanlışlara gelin birlikte bakalım!

1) İlk cinsel birliktelik kadın için her zaman acıdır! (YANLIŞ!)

Bu yanlış bilinen mite inanan çifler özel olması gereken ilk cinsel birlikteliklerini genellikle korkuyla yaşar. Hatta çoğu kadın durumu biraz daha ilerleterek ‘vajinusmus’ probleminin içine düşerler. Ancak bilinmesi gereken şudur ki; doğru yapılan cinsel birliktelik iki taraf içinde acı verici değildir.

2) Erkek cinselliği her zaman arzular ve hazırdır! (YANLIŞ!)

Bu mit yüzünden birçok erkek performans kaygısı yaşar. Ve kendisini yıpratır. Ayrıca buna inanan kadınlar partnerleri üzerinde baskı kurarak haz alınmasını engeller.

3) Cinsellik içgüdüseldir, öğrenilmesi gereken bir şey yoktur! (YANLIŞ!)

Bu cinselliğin araştırılmasını engelleyen en büyük yanlışlardan birisidir. Cinsellik fizyolojik ve psikolojik olarak içgüdüsel bir ihtiyaçtır evet ancak doğru cinsel birliktelik doğru davranışlara bağlıdır. Yeni bilgiler yeni hazları ve yeni özgürlük alanları bulmanızı sağlar.

4) Birliktelikten önce ve birliktelik sırasında konuşulmaz, fantezi kurulmaz!   (YANLIŞ!)

Sağlıklı ve kaliteli cinsel birliktelik çiftlerin birbirleriyle konuşup, empati kurmasıyla gerçekleşir. Tercihlerini, hazlarının kaynaklarını bildiren çiftler birliktelikten daha fazla haz alır. Ayrıca istemedikleri tarafların önlemleri alınır.

5) Cinsellikte yönetim erkektedir, erkek her şeyi başlatan taraftır! (YANLIŞ!)

Bu yanlış inanç kadını pasifize ederek haz almasını engelleyebilir. Ayrıca bu inanış yüzünden kadın hazzını erteleyerek erkeğin ona yaklaşmasını bekler. Bu durum kadında bazı fizyolojik ve psikolojik sorunlara neden olur.

6) Orgazm aynı anda olur! (YANLIŞ!)

Bazı rastlantısal anlar dışında farklı fizyolojik ve psikolojik özelliklere sahip olan kadın ve erkek aynı anda bunu yaşayamayabilir. Bu yanlış inanç aynı anda orgazm olmayan çiftlerde eksiklik hissine neden olur.

Okuduğunuz bu maddeler sayısız olan ‘cinsel mit’lerin sadece birkaçıydı. Belki de birçoğu yüzünden kaliteli birliktelik yaşayamıyor ve yaşatamıyorsunuz. Çözüm aramadan deneyerek öğrenmeye çalışarak mitlerin yok olmasını değil şekil değiştirmesine neden oluyorsunuz. Doğru kaynaklardan araştırarak, partnerinizle konuşarak cinselliği daha da keyifli hale getirmek elinizde olan bir fırsat. Bu fırsatı nasıl kullanacağınızı bile bilmiyorsanız destek almanız size yardımcı olacaktır.

Paylaş :
Yorum

Yorum Yap

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir