Boşanma Sürecinde Kadın

Boşanma Sürecinde Kadınların Karşılaşabilecekleri Zorluklar ve Yapılması Gerekenler

Boşanma, resmi nikah ile hayatlarını birleştiren çiftlerin kişilikleri, görüşleri, inançları, alışkanlıkları bakımından anlaşamayarak ya da birbirlerine uyum sağlayamayarak evliliklerini sonlandırmaları olarak tanımlanabilir. Boşanmadaki temel amaç aile fertleri için daha rahat, sağlıklı ve huzurlu bir hayat yaşamaktır. Unutulmamalıdır ki boşanma da evlenme kadar doğal bir olaydır. Ancak kadınlarda bu durum erkeklere göre daha sancılı geçebilmektedir.

Boşanmanın Kadın Üzerindeki Etkileri

-Kadınlar için boşanma süreci, gerek toplumsal baskı gerekse kişisel sıkıntılar sebebiyle zorlu bir süreç olarak yaşanabilmektedir.

-Finansal sorunlar kadınları zorlayan bir olgu olarak karşımıza çıkmaktadır. Ancak kendi ayakları üzerinde durabilen ve çalışan kadınlarda, maddi kısım sorun olmaktan çıkmaktadır.

-Toplum tarafından boşanmış kadın algısına maruz kalan kadınlarda; uykusuzluk veya aşırı uyuma, iştahta artış veya azalış, dikkatte bouzlma, içe çekilme, sosyal ilişkilerde azalma gibi depresif belirtiler gözlemlenebilir.

-Alışmış olduğu düzenden ayrılacak olmak kadın üzerinde kaygı ve huzursuzluk yaratabilir.

-Özellikle çocuğu olan kadınlar, boşanma sürecinde hem kendisini hem de çocuğunu düşünmek durumunda kalır. Çocuğunun psikolojisini ön planda tutarak, çocuğunun da bu durumu en az hasarla atlatması için elinden geleni yapar. Burada önemli olan nokta çocuklarını babasız büyütmemek adına, boşanmaktan vazgeçme ve kendi mutsuzluğunu devam ettirme durumunun yaşanabilmesi evresidir. Ancak unutulmamalıdır ki mutsuz bir şekilde sürdürülen evlilik, çocuğun hayatına çok daha olumsuz yansıyacaktır. Mutsuz bir anne baba ile beraber yaşayan çocuğun psikolojisi, ayrılmış ancak mutlu ve sağlıklı psikolojisi olan anne-baba ile yaşayan çocuklara göre daha fazla bozulacak ve etkilenecektir. Önemli olan annenin çocuğa babası ile ayrılsalar dahi anne ve baba olmaya devam edecekleri güvenini vermesidir. Ve boşanma kararı kadını daha mutlu edecekse bu kararın arkasında durmalıdır.

-Kadınlar boşanma sürecinde bir daha kimse ile birlikte olmak istemedikleri ve eğer yeni bir birliktelik yaşarlarsa yine aynı şekilde sonlanacağı gibi bir düşünceye kapılabilmektedirler. Ancak bu düşünce boşanmanın vermiş olduğu olumsuz bir düşünce biçimidir. Ve boşanma süreci sonlandıktan ve yeni hayata alışıldıktan sonra bu olumsuz düşünce de azalmaktadır.

-Boşanmayı isteyen taraf kadınsa evliliği kurtarabilceğine, ancak bunun için çabalamadığı yönünde düşüncelere kapılabilir veya çevresinden bu gibi söylemlere maruz kalabilir. Ancak önemli olan evliliğin karşılıklı anlaşmazlıklar doğrultusunda sonlandırıldığının farkında olmaktır.

Boşanma Sürecinde Kadının Yapabilecekleri?

-Kendisini yargılayan kişi veya kişilere karşı hiçbir açıklama yapma mecburiyeti olmadığının farkında olmalı ve bu kişilerle mümkün olduğunca az iletişim kurmalıdır.

-Boşanma sürecine odaklanmaktan kendisini alıkoymalı ve kafasını dağıtacak aktivitelerde bulunmalıdır.

-Yürüyüş yapmak, film izlemek, sevdiği arkadaşlarıyla buluşmak gibi sosyal aktiviteleri arttırmalıdır.

-Eğer boşanma sürecinin kendisini çok derinden etkilediğini ve günlük hayatına odaklanamadığını düşünüyorsa psikolog desteği almak kişinin yararına olacaktır. Daha detaylı bilgi almak istiyorsanız Beşiktaş, Levent’te bulunan merkezimizdeki uzman psikologlarımıza ulaşabilirsiniz.

Paylaş :
Yorum

Yorum Yap

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir