Çocuk Sahibi Olmaya Hazır Mısınız?

Çocuk sahibi olmaya hazır mısınız? Dünyaya bir çocuk getirmek denince aklınıza neler geliyor?

Heyecan, korku ya da kaygı?

Çiftlerin evlendikten sonra etrafından belki de en sık duyduğu soruların başında “Bebek yok mu?” geliyor.  Bebek sahibi olmak; güzel, heyecan verici ve doğal bir süreçtir. Ancak bu sürece, çiftlerin kendilerini psikolojik olarak da hazır hissetmesi gerekir. Bir bebek sahibi olmak, bireylere yeni hayat rolleri ve sorumlulukları da yükleyecektir. Kimi zaman bu yeni durum, bireyleri fiziksel yorgunluklar bir yana dursun psikolojik anlamda da ciddi ölçüde etkileyecektir.

Çocuk sahibi olmaya karar verirken öncelikle şu sorulara yanıt aramak gerekiyor:

Öncelikleriniz arasında çocuk sahibi olmak kaçıncı sırada? Dışardan gelen baskılar nedeniyle ya da ilişkinizi kurtarmak adına mı bu kararı verdiniz? Yoksa gerçekten bir çocuk sahibi mi olmak istiyorsunuz?

Partnerler Arası İletişim

Ebeveyn olmaya karar veren çiftlerin iletişim halinde olmaları, özelikle korku ve kaygılarını birbirleri ile paylaşmaları, sağlıklı bir ilişki kurulmasında önemli rol oynayacaktır. Ciddi bir sorumluluk anlamına gelen ebeveynlik, insanın hayatı boyunca sürecek bir mesai gibidir. Çiftler, hayattaki kaygılarını, korkularını açık ve net bir şekilde paylaşmalıdır. Bebek sahibi olmak ile ilgili düşüncelerini ve isteklerini partneri ile konuşmalıdır.

Çocuk Sahibi Olma Konusunda Hemfikirlilik

Çocuk sahibi olmak ile ilgili bir diğer önemli nokta ise bu kararı “birlikte” almaktır. Eşlerden birinin ebeveyn olmaya henüz kendini hazır hissetmemesi ilerleyen süreçte huzursuzluk çıkmasına yol açacaktır. Bu nedenle çiftlerin bu önemli kararı birlikte almaları çok önemlidir.

Değişen Yaşam Tarzı

Ebeveyn olmanın bir diğer getirisi de bireylerin hayatlarının büyük bir kısmının farklı bir şekilde evrileceğidir. Bebek bakımını üstlenmek, bebeği korumak ve kollamak günün önemli bir kısmını meşgul edecektir. Gece geç saatlerde yapılan etkinlikler, yerini daha sakin ve çoğunlukla evde geçirilen zamanlara bırakacaktır. Ebeveyn olmakla birlikte, bireylerin eğlence anlayışı da değişecektir. Ayrıca çiftlerin, psikolojik olarak hazır olmalarının yanı sıra maddi olarak da kendilerini hazırlamaları gereklidir. Bebeğin doğumu ile birlikte bütçeyi etkileyecek ekstra harcamaların olacağı unutulmamalıdır.

Sağlık Kontrolü

Bir ebeveyn olma kararı verilirken sağlık ile ilgili koşulları da ihmal etmemek gereklidir. Sağlık kontrolü yaptırmak ve bunun yanı sıra genetik bir rahatsızlık taşıyıp taşımadığımızı da öğrenmek sağlıklı bir bebek sahibi olmamız için de önemli bir faktördür.

Tüm bu kriterler göz önüne alındığında, çocuk sahibi olma isteğimiz ve heyecanımız devam ediyorsa kendimizi ebeveyn olmaya hazır hissediyoruz demektir. Kafanız hala karışıksa bir uzmandan yardım almaktan çekinmeyin.

Paylaş :
Yorum

Yorum Yap

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir