Kariyer Sahibi Bir Anne Olmak Mümkün Mü?

Annenin kariyer sahibi olması ve çalışması annede “mesleki doyum”, “ekonomik bağımsızlık” ve “benlik saygısı”nı sağlar. Bu faktörler anneyi olumlu yönde etkiler. Annenin mutluluğu, huzuru ve doyumu aile içindeki tüm bireylerle olan iletişimine olumlu olarak yansır. Annenin işinden tatmin olmaması, çocuğunun bakımı konusunda endişe ve kaygı duyması, çalışma şartlarının ağır ve stresli olması annenin çocuğuyla ve diğer aile üyeleriyle olan iletişimini olumsuz olarak etki eder.

Anne-Bebek Arasındaki Bağ

Bebeğin 0-1.5 yaş arasında anneyle yaşayacağı “güvenli bağlanma” diğer gelişim dönemlerini de etkiler. Erken gelişim dönemindeki anne-çocuk arasındaki fiziki yakınlık ve sıcak birliktelik, çocuğun gelecekteki kişilik özellikleri ve tutumları üzerinde rol oynadığı gibi, gelişim hız ve özelliklerini de önemli ölçüde etkiler. Bu nedenle 0-1 yaş arası anne bakımı özel bir önem taşımaktadır.

Çalışan Anne ve Çocuklar Arasında Sağlıklı Bir İletişim Nasıl Kurulabilir?

Çalışan anneler çoğunlukla çocuklarını ihmal ettiklerini düşünerek suçluluk duygusu yaşamaktadırlar. Bu suçluluk duygusuyla birlikte anne çocuğuyla olduğu vakitler çocuğun bütün isteklerini yerine getirmeye çalışır. Oysa burada önemli olan annenin zamanını doğru bir biçimde kullanarak çocuğuyla birlikte kaliteli bir zaman geçirmesi ve ortak faaliyet ortamlarını hazırlayabilmesidir. Özellikle okul öncesi dönemi çocuğu annesiyle birlikte zaman geçirip oyun oynamak için fırsatlar arar. Bu yaşlarda çocuğu olan anneler işten eve döndükleri zaman çocuğuyla günü konuşup onu dinlemeli ve birlikte sevdikleri şeyi yapmalıdırlar. Annenin zamanı çok sınırlı olduğu durumlarda ise ev işlerini yaparken çocuğunu da buna dahil ederek çocuğuyla o gün neler yaptığını konuşarak onun duygularını ve kendisini ifade etmesini sağlayabilir.Anne çocuğuyla olumlu bir iletişim kurarak onun güven ve sevgi ihtiyacını karşılar. Önemli olan annenin çocuğuyla uzun veya kısa zaman geçirmesi değil birlikte nitelikli zaman geçirmesidir.

Destek Seçenekleri Nelerdir?

Son yıllarda ülkemizde çalışan annelere yönelik birçok destek vardır. Bunlardan bazıları şunlardır:

  • Çalışan anneler doğum yaptıktan sonra devletten doğum yardımı alabilmekte.
  • Anne, çocuğu okula başlayana kadar yarım gün çalışma hakkına sahip olabilmekte.
  • Çalışan anneler süt parası ya da bir başka isimle emzirme ödeneğinden da yararlanabilmekte.
  • Kreş yardımı alabilmektedirler.

Paylaş :
Yorum

Yorum Yap

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir