Vajinismus Nedir? Nedenleri ve Çözüm Yolları

Vajinismus Nedir?

Vajinismus, kas dokusunun cinsel birleşmeyi önleyecek şekilde kişinin isteği dışında kasılmasıdır. Psikolojik ve fiziksel nedenler bir araya gelerek bir çeşit vücudun kendini korumaya almasıdır. Kadınlarda çok sık görülen bu durum, karşı cinsle olan ilişkide ne yazık ki bozulmalara yol açmaktadır. Batı ülkelerine nazaran, doğu ülkelerinde bu duruma daha sık rastlanır.

Vajinusmusun birden fazla çeşidi vardır. Her kadın vajinusmusu farklı şekillerde yaşar. Bazı kadınlar ilişki esnasında zorluk yaşarken, bazı kadınlar jinekolojik muayeneyi dahi tamamlayamazlar.

Vajinismusun Nedenleri Nelerdir?

Birçok nedeni olmakla birlikte bu durum temelde psikolojik nedenlere dayanır. Kadınların cinsellik hakkında bilgi sahibi olmaması, kendi cinsel organını tanımaması gibi faktörler etkilidir. Bunun yanı sıra “bekaret” kavramının ülkemizde büyük önem taşıması da bu durumu ortaya çıkartan koşullardan biridir. Cinsellik hakkındaki tabular, kulaktan dolma bilgiler ışığında yaşamak, bu sorunu daha da belirgin hale getirecektir. Vajinismus yaşayan bireylerin çoğunun bilinçdışında yatan bir cinsellik korkusu vardır. Maddeleyecek olursak:

 • Ergenlik döneminde kızların cinsellik konusunda doğru şekilde bilgilendirilmemeleri.
 • Cinsel taciz, travmatik bir öykü
 • Hamile kalma riskinden korkma
 • Kızlık zarı yırtılması sonucu çok fazla ağrı olacağı düşüncesi
 • Aile içi ensest ilişki
 • Kişinin kendisini yetersiz, değersiz hissetmesi
 • Aşırı stres ve kaygı taşımak
 • Kızlık zarındaki yapısal bozukluklar
 • Eşi sevmeme, zorla evlendirilme, görücü usulü evlilikler
 • Kadınlara cinselliğin pis ve kötü birşey olduğu ve kaçınmaları gerektiği tavsiye edilmesi
 • Nedeni ne olursa olsun eğer çiftler işbirliği yapmak ve bu sorunu çözmek için istekli ise cinsel terapi yardımı ile çözüm sağlanmaktadır.

Vajinismus Yaşadığımızı Nasıl Anlarız?

Vajinismus, ilk cinsel ilişki sırasında ortaya çıkar. Pubik kaslar kasılarak vajinanın açılmasını engeller  ve cinsel birleşmeye olanak vermez.  Çoğunlukla cinsel birleşme gerçekleşmez, ya da şiddetli ağrıya neden olur.  Vajinaya müdahale edilmediğinde kasılma sona erer ve normale döner. Kaslar kişinin istemi dışında kasılır, bilinçli şekilde meydana gelmez.

Vajinismusun Yarattığı Psikolojik Etkiler

Vajinusmus yaşayan çoğu kadın bu durumunu başkaları ile paylaşmak istemez , utanç duyar. Çiftler arasında huzursuzluk yaşanmasına neden olur. İlişkinin yıpranmasına ve sık sık tartışma yaşanmasına sebep olabilir.

Peki ne yapılmalı, çözüm nedir?

Vajinismus yaşayan birçok insan olmakla birlikte bu rahatsızlığın kendi kendine geçmesi mümkün değildir.  Tam olarak oranlar verilmese de çok sık rastlanan bir durumdur. Kadınlar genellikle bu konu hakkında konuşmak istememekte ve içlerine kapanmaktadırlar. Bu durum da zamanla ilişkide sorunlara yol açmaya başlamaktadır. Sonunda çatışmaların ve tartışmaların sık sık yaşanmasıyla birlikte bu süreci en az hasar ile atlatmak için eşlerin birbirine olan hoşgörüyü ve anlayışı kaybetmemeleri çok çok önemlidir. Nadiren fiziksel sebepler vajinismusun nedeni olsa da çoğunlukla psikolojik bir durum sebebiyle meydana çıkmaktadır.

Cinsel terapi yardımı ile bu sorunun üstünden gelmek mümkün. Psikoterapi teknikleri ile bu soruna neden olan temelleri öğrenebilir, üstesinden gelebilirsiniz. Cinsel terapi haricinde bazı kas gevşeme hareketlerini de öğrenip, tekrar ederek sağlıklı bir cinsel hayata adım atabilirsiniz.

Siz de böyle bir sorun yaşıyor ve çözüme ulaşmak istiyorsanız Etiler’deki psikolojik danışmanlık merkezimizdeki uzman psikologlarımızdan yardım alabilirsiniz.

Paylaş :
Yorum

Yorum Yap

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir