Erken boşalma

0
70

Erken Boşalma Nedir?

Zamanlama yatak odasında her şeydir. Eğer haz eşiğinize partnerinizden daha çabuk ulaşıyorsanız, bu durum her ikiniz için de tatmin edici olmayabilir. Bu erken boşalma denen bir problemdir ve çiftler için sinir bozucu ve utanç verici olabilir. İlişkinize de zarar verebilir. Böyle bir durum yaşandığında bir cinsel terapistten yardım almak yapılacak en doğru hareket olacaktır.

Erken Boşalmada Belirli Bir Süre Var Mıdır?

Erkeğin cinsel ilişki sırasında boşalmasının belirli bir zamanı yoktur. Yapılan araştırmalar gösteriyor ki bu süre ortalama 5-8 dakika arasında değişebilmektedir. En uç örneklerinde ise 30-40 dakikaya kadar uzanabilmektedir. Ancak ilişki daha başlamadan veya başladıktan çok kısa bir süre sonra orgazm oluyorsanız muhtemelen bir erken boşalma probleminiz var demektir. Erkeklerin %30 – %40’ı hayatlarının bir döneminde bu sorundan muzdarip olduğunu belirtmektedir.

Bu önemli bir problemdir çünkü boşalma durumu gerçekleştikten sonra ereksiyon kaybedilir ve cinsel ilişkiye bir süre devam edilemez. Bu durum sizi ve eşinizi haz almak için yeterli zamanınız olmadığı duygusuna itebilir ve moral bozukluğuna sebep olabilir. Orgazm süresini etkileyen birçok faktör olduğundan ve bu faktörlerin kişiden kişiye değişiyor oluşundan ötürü bu konuda en doğru çözüm cinsel terapi alanından alınacak bir psikolojik danışmanlıkla elde edilebilir.

Kimler Risk Altında?

Erken boşalma problemi bir erkeğin ilk ilişkisinde de görülebillir, sonradan da ortaya çıkabilir. Bu konuda özellikle risk altında olanlarsa genellikle genç erkeklerdir. Başkaları tarafında fark edilmemek için hızlıca mastürbasyon yapma davranışı, cinsel deneyim sayısının azlığı veya hiç olmayışı, aşırı gerginlik, özgüven eksiği, suçluluk hissi gibi etmenler genç erkeklerde erken boşalma problemlenin oluşmasına neden olan önemli faktörlerden bazılarıdır. Cinsel deneyimin yaşanma sayısı arttıkça erkek orgazm refleksini kontrol etmede de kendini geliştirmektedir.

Tüm bu gelişimler yaşansa dahi erkeğin boşalmayı kontrol edemediği durumlar da vardır. Çünkü erken boşalma, psikolojik faktörlerden meydana gelebildiği gibi fizyolojik faktörlerden de meydana gelebilmektedir. Sonradan erken boşalma gelişen kişilerin de problemi genellikle sertleşme problemidir. Ayrıca idrar yolu enfeksiyonları, prostat, tiroid problemi ve bazı sinir sistemi kaynaklı sıkıntılarda da erken boşalma problemi görülebiliyor.

Erken Boşalmaya Sebep Olan Etmenler Nelerdir?

  • Stres
  • Depresyon
  • Cinsel performans kaygısı
  • Suçluluk duygusu
  • Cinsel deneyimin olmaması
  • Erektil disfonksiyon sorunları
  • İlişki problemleri
  • Anormal hormon seviyeleri

Peki bu problemde bir terapistin size ne gibi bir faydası olabilir?

Cinsel problemlerde genelde bu problemin altında yatan başka bir psikolojik problem vardır. Cinsel terapiye başlamadan önce cinsel terapist, danışandan bir üroloğa giderek problemin tıbbi kaynaklı olup olmadığını araştırmasını ister. Problemin tıbbi kaynaklı olmadığı durumlarda cinsel terapist detaylı bir öykü alarak erken boşalmanın altında yatan psikolojik faktörleri incelemeye çalışır. Buna ek olarak, danışanın duygu ve düşünceleriyle çalışarak ve egzersizler vererek sorunu ortadan kaldırmaya çalışır.

Bu konuyu tek başınıza aşmakta zorlanıyorsanız ve profesyonel bir desteğe ihtiyaç duyuyorsanız, Etiler’de hizmet veren danışmanlık merkezimizi arayıp, konunun uzmanı cinsel terapistimizle iletişime geçmekten çekinmeyin

Mahir Efe Falay
Hacettepe Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Psikoloji bölümünden 2006 yılnda mezun olmuştur. İstanbul Ticaret Üniversitesi Uygulamalı Psikoloji bölümünde yüksek lisans yapmıştır. Yabancı dili İngilizce olup YDS’den 83.75 almıştır. Mezuniyetinin ardından başlıcaları Aile Danışmanlığı, Cinsel Terapi, Bilişsel Davranışçı Terapi, Şema Terapi, Hipnoz ve Hipnoterapi ile Obezite ve Kilo Kontrolü olmak üzere çok sayıda eğitim almış ve yaklaşık 4 yıldır danışanlarla görüşmeye başlamıştır. İ.B.B. Engelliler Müdürlüğünde 6.5 yıl çalıştıktan sonra Şubat 2014′te Sima Psikolojik Danışmanlık Merkezinin kuruculuğunu yapmış ve kendi yerinde danışanlarla görüşmeye devam etmektedir. Bilişsel Davranışçı Terapi, Erteleme Hastalığı ve Sosyal Fobi, Cinsel İşlev Bozuklukları, Motivasyon Koçluğu, Şema Terapi, Obezite ve Yeme Bozuklukları, Psikolojik Danışmanlık, MS Danışmanlığı, Hipnoz ve Hipnoterapi çalışma alanları içersindedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here