Anne Olmaya Hazır Mısınız?

Anne olmak!

Gebelik tamamen  bilinçli bir şekilde verilmesi gereken bir karardır. Bu kararı eşler birlikte vermeli ve tek taraflı bir karar olmamalıdır. Dünyaya gelecek olan bebek her iki eşin de sorumluluğu altında olacaktır. Hamilelik bir kadının hayatını büyük derecede etkileyen bir dönemdir ve bu nedenle bu sürece tamamen hazır olunduğundan emin olduktan sonra karar verilmesi gerekir.

Günümüzde gebelik ve annelik ile ilgili okunabilecek çok fazla sayıda dergi ve makale bulunmaktadır. Bu kaynaklar bireylerin annelik ve hamilelik konusunda bilinçlenmesine yardımcı olabilir. Bu son derece önem taşıyan kararı vermeden önce iyice konu hakkında bilgi sahibi olunup hayatımızın ne derece değişeceğini bilmemizde yarar vardır.

Bir bebeğe sahip olmak için yapılması gereken bazı hazırlıklar vardır. Bu hazırlıklar bebek kıyafeti almak, bebek odası hazırlamak gibi hazırlıklardan ibaret değildir. Ebeveyn adaylarının psikolojik olarak da bu sürece kendilerini hazırlamaları gerekir. Bebek doğduktan sonra hayatlarında gerçekleşecek büyük bir değişim söz konusudur ve bu detaylarıyla konuşulmalıdır. Annenin ve babanın sahip olacakları çocukla ilgili planları, ondan beklentileri, değişecek olan hayat düzenleri hakkında oturup konuşulması gerekir. Çocuk sahibi olmak büyük bir sorumluluk gerektirir ve bu nedenle bireylerin hazır olduklarından emin olması önem taşır. Tabi ki sadece psikolojik olarak değil aynı zamanda fiziksel olarak da hazır olunması gerekir. Gebelik için bir engel olmadığından emin olunması için bir doktor kontrolünden geçilmesi çok önemlidir.

Peki ya ruhsal hazırlık?

Bir başkasını sevebilmek için öncelikle bireylerin kendilerini sevmeleri gerekir. Anne olmadan önce kendinizi sevdiğinizi ve kendinizi olduğunuz gibi kabullendiğinizden emin olmanız önemlidir çünkü kendini sevmeyen bir anne çocuğuna gereken sevgiyi veremeyebilir. Çocuk huzurlu, sevgi ve güven dolu bir evde yaşarsa bu onun gelişimini olumlu yönde etkiler. Yatırım yapmak ve düzenli bir hayata sahip olmak da anne olunmaya hazır olunduğunun bazı işaretleridir. Doğacak çocuğa iyi bir gelecek sunabilmek için yeterli olmak bu kararı vermede çok önemli bir husustur.

İçinde bulunduğunuz ilişki anne olma kararında rol oynar. İlişkiniz ne kadar güven, sevgi, sadakat ve bağlılık üzerine kuruluysa, o kadar kolay ve sağlıklı olur çocuğa iyi bir şekilde bakmak. Tabi ki bekar anneler de çocuklarına çok iyi bakabilirler fakat birey bir ilişki içerisindeyse eşinin kendisine bu konudaki desteği bu süreci daha huzurlu ve mutlu geçirmesi için önem taşır.

Özetlemek gerekirse,  annelik büyük sorumluluk gerektiren bir durumdur. Dünyaya gelecek olan çocuk ileride topluma karışıp bir birey olacak ve toplumu etkileyecektir. O çocuğun nasıl bir birey olacağını etkileyen en büyük unsur nasıl bir ailede büyüdüğüdür. Sadece çocukları şirin bulmak, ne yazık ki anne olmaya hazır olunduğunu göstermez. Daha önce de belirtmiş olduğum gibi çok iyi düşünülüp annelik için hazırlık yapılmadan bu kadar büyük bir kararın verilmemesi gerekir.

Paylaş :
Yorum

Yorum Yap

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir