Beden Dismorfik Bozukluğu

Her kişinin kendine özgü bir yüz ve beden yapısı vardır; konu fiziksel görünüş olduğunda tek tipleşmeden bahsedilemez. Herkesin kendi vücudu veya yüzünde sevmediği ve kusurlu bulduğu yönleri olması gayet normal karşılanan bir durumdur. Ama önemli olan bu kusurların kişinin hayatını etkileyecek derecede kişinin hayatının merkezinde olmamasıdır. “Beden Dismorfik Bozukluğu” olan kişiler gerçekte farklı sayılabilecek veya aşırı boyutta kusurlu algıladıkları vücut özelliklerini hayatlarının merkezi haline getirirler ve zamanlarının çoğunu bu durumu düşünerek, çözüm yolu arayarak ya da gizlemeye çalışarak geçirirler. Onları motive etmek için bu kusuru yok saymak, gereksiz olduğunu yinelemek ya da “Ne alakası var, hiçbir kusurun yok” gibi telkin edici cümleler hiçbir anlam ifade etmeyecektir. Durduramadıkları düşünceler kişinin stres yaşamasına ve günlük hayatının olumsuz yönde etkilenmesine neden olur. Genellikle ergenlik döneminde kendini belli eden bu hastalık hem kadın ve hem de erkeklerde görülebilir.

Beden Dismorfik Bozukluğunun Kendini Nasıl Belli Eder?

Kişiler zamanla kusurlarını obsesyon haline getirirler ve günlerinin çoğunu bu kusurlarını düşünerek, onlardan utanarak ve saklamaya çalışarak geçirirler. Bu düşüncelerini kontrol altına almakta zorlanırlar ve onlar dışında başka bir işe odaklanmakta da zorluk çekerler.İnsanların kusurlarını direk fark edip kendinin ona göre değerlendirileceğini var saydıkları için sosyalleşmekten ve insan içine çıkmaktan kaçınırlar. Okul veya işe gidişlerini aksar, aile ve arkadaş buluşmaları azalır ve bu da zamanla kişinin içine kapanmasına neden olur.Sürekli başka insanlarla kendilerini kıyaslama haline girerler.Kusurlarını saklamak amaçlı, aşırı makyaj yapma; kıyafet, saç ve aksesuarlarla kusurlarını gizlemeye yeltenirler. Kusurlarını görmekten korktukları için aynaya bakmaktan kaçınırlar, bazen de tam aksine ayna karşısında kendilerini inceleyerek saatler geçirebilirler.Bazı tekrar eden davranışlarda bulunmaya başlarlar; sıklıkla kıyafet değiştirme, saç çekme ve deri koparma gibi.Kişisel bakım ve egzersiz için normalden çok daha fazla zaman ayırırlar. Sıkça estetik ameliyat ya da müdahalelerle kusurlarını düzeltmek isterler fakat bu bir süre sonra işe yaramaz. Çünkü sorun kendilerini algılama biçimlerindedir yani fiziksel sorunlar düzeltilse bile psikolojik alt yapıya odaklanılmadığı sürece iyileşme süreci hep eksik kalacaktır.

Tedavi Nasıl Olmalıdır?

Konu “Beden Dismorfik Bozukluğu” olduğunda psikolojik destek almak çok önemlidir çünkü hastalığa sürükleyen davranışların temelinde yatanı bulmak esas iyileşmeyi sağlayacak ve hastalığın tekrar etmesini engelleyecek çok önemli bir adımdır. Bu desteğin konunun uzmanı psikologlar tarafından verilmesi ve birlikte yol alınması tedaviden fayda sağlamak adına çok önemlidir. Ayrıca bu durum çoğunlukla anksiyete bozuklukları, depresyon, yeme-içme bozuklukları ya da obsesif kompülsif ile birlikte görülebilir ya da birbirine karıştırılabilir. Ayrımın uzmanlar tarafından doğru yapılması ve tedavi sürecinin buna göre düzenlemesi kişinin sağlığına kavuşmasında büyük bir önem arz eder.

Sizde bu yazıda bahsettiğimiz gibi davranışlarda bulunuyor ve kusurlarınızın günlük hayatınızı engelleyecek kadar hayatınınız merkezinde olduğunu düşünüyorsanız zamanla hem ruh hem de beden sağlığınızdan olmayın. Bu durum ile tek başınıza üstesinden gelmekte zorlanıyor ve bir yardım eline ihtiyaç duyuyorsanız  Levent’te hizmet veren psikolojik danışmanlık merkezimizi arayıp, konunun uzmanı psikologlarımızdan yardım almaktan çekinmeyin.

Paylaş :
Yorum

Yorum Yap

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir