Bencillik

Bencil İnsan Kimdir ?

Bencil insanlar başka bireylerin düşüncelerini ve ihtiyaçlarını önemsemeden davranırlar. Sadece kendi isteklerini ve ihtiyaçlarını önemserler. Her zaman kendi çıkarlarını herkesinkinden üstün tutarlar. Bencillikle, insanın kendini düşünerek hareket etmesi birbiriyle karıştırılmaktadır. Bir bireyin kendini düşünerek hareket etmesi sağlıklıdır. Fakat bu davranışı başka bireylerin ihtiyaçlarını görmezden gelerek, umursamadan gerçekleştiriyor ise bunun adı bencilliktir. Bir bireyin kendi isteklerinin ve gereksinimlerinin farkında olması ve onların karşılanması için emek göstermesi sağlıklı bir insan davranışıdır. Bencillik, bir ruhsal hastalık sınıfına girmemektedir fakat narsistik ve antisosyal gibi bazı kişilik bozukluklarının önemli belirtilerinden olabilir.

Bencilliğin Nedenleri :

Çocuklar izleyerek ve taklit ederek öğrenirler. Kişinin çocukken rol model aldığı kişide bencillik davranışları varsa çocuk bencil olmayı o rol modelden öğrenmiş olabilir.

Bencil İnsanlarla Nasıl Baş Edebiliriz ?

Bencil insanlar kendi ihtiyaçlarını karşısındaki kişinin ihtiyaçlarından önemli tutarlar. Eleştirileri kabul etmekte zorlanırlar ve iş birliği konusunda iyi değillerdir. Hayatımızın pek çok alanında karşımıza çıkabilecek bu bencil insan profiliyle nasıl baş edebiliriz? Öncelikle kişinin kendisini çok iyi tanıması gerekmektedir. Kişi kendi duygularını, düşüncelerini, şemalarını tanımalıdır ki karşısındaki bencil insanla baş edebilsin. Bencil insanlarla baş edebilmek için onlarla aranıza sınırlar koyabilirsiniz. Böylelikle kendinizi onlardan korumuş olursunuz.

Bencil bireyler kendi istekleri gerçekleşmediği zaman karşılarındaki insanları suçlama potansiyeline sahip olabilirler. Bu tarz durumlarda karşı tarafın kendi duygu ve düşüncelerini ifade etmekten çekinmemesi gerekmektedir. Bencil insanlara hoşgörüyle yaklaşıldığı zaman yaptığı şeyin doğru olduğunu düşünebileceğinden dolayı bencil davranışlarını devam ettirecektir. Bencillik, kişi için genel olarak avantajlı bir durum gibi gözükse de aslında dostlukların yok olması bireylerin yalnızlaşması, ailelerin dağılması gibi pek çok yıkıcı özelliğe sahiptir. Günlük hayatımızda bunun örneklerini fazlasıyla rastlamaktayız. Evlilikler, ortaklıklar, dostluklar, arkadaşlıklar, ilişkiler hepsi zaten çok narin olan kavramlar ve bencillik bu ilişkilere büyük zarar verme potansiyeline sahiptir.

Bencil Bireylerin Özellikleri :

 • Bencil insanlar genellikle “ben”, “kendim”, “bence” ve benzeri, kendileri odaklı kelimeler kullanarak konuşurlar. Başkalarını dinlemeyebilirler çünkü başkalarının düşüncelerini önemsemezler.
 • Kendi bildiklerini okurlar.
 • Sahte davranabilirler. Kendi menfaatleri için başkalarına sevecenlik gösterebilirler.
 • Teşekkür etmezler ve onlara yardım edildiğinde ya da bir iyilik yapıldığında ona iyi bir şey olarak değil sanki karşı taraf buna mecburmuş gibi düşünebilirler.
 • Empati yapmazlar. Kendilerine başka bireylerin yerine bir saniyeliğine bile koymazlar. Sadece kendi duyguları ve düşünceleri önemlidir. Kendisi gibi düşünmeyen bireylerin onlar için hiçbir önemi yoktur hatta onları düşman olarak bile görebilirler.
 • Haksızlıklarını asla kabul etmezler.
 • Haklı ya da haksız fark etmeden gereksiz yere inat edebilirler. Bunun sebebi sadece kendi sözlerini geçirebilmeleri içindir.
 • Kendileri gibi olmayanları aşağılayabilirler.
 • Kendi menfaatleri için başkalarını kullanabilirler. Kullandıkları insanlara da “aptal” damgası yapıştırabilirler.
 • Dünyanın kendileri için döndüklerini düşünürler ve bu sebeple ilgiyi çok severler.
 • Romantik ilişkileri ya da dostlukları çoğunlukla uzun soluklu olmaz.
Paylaş :
Yorum

Yorum Yap

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir