Boşanma Sonrası Erkek Psikolojisi

İki bireyin hayatını birleştirmesine birliktelik,resmi olarak kağıt üzerinde imza atılmasına evlilik deriz. Bu resmi sürecin bitmesine ve iki bireyin hayatlarını artık aynı evden, aynı düzenden taşımalarına ve farklı hayat düzeni kurmalarına ise boşanma deriz.

Boşanma işlemi bazen iki birey için oldukça sakin ve sıkıntısız geçerken, bazı evlilikler de ise daha sıkıntılı ve zorlu geçmektedir. Bu süreci daha sorunsuz atlatabilmek için bir terapistten yardım alınabilir. Özellikle çocuk var ise bu süreç de olabildiğince en ince ayrıntıya dikkat edilmelidir. Burada ayrılık sonrası konuşacağımız birey ise erkek.

Boşanma Sonrası Erkek

Düzenini nasıl sağlar? Bu gibi sorular genellikle kadınlar için sorulsa da erkekler de bu sürece hem bedenen hemde psikolojik olarak tepki verir. Erkekler ataerkil soydan gelme bir güç olarak görülmüş ve gözyaşı dahil olmak üzere duygusal hiçbir durum ve duygu dediğimiz bu kavram erkek için kullanılmamıştır. Bu durum ise erkek için hem yıkıcı hem de yıpratıcı duygulara yol açmıştır.

Boşanma sonrası erkek belirli bir düzenden çıkıp kendi kurmaya çalıştığı düzene uyum sağlamakta zorlanmaktadır. İlk olarak ev düzeni değişmektedir. Giysi dolabı ve kendi eşyaları da buna dahil. Bunun dışında bazı erkekler tek başlarına bu süreci yürütebilirken kimisi ise aile yanına taşınmaktadır. Aile yanına geçmek ve bu düzeni orada sürdürmek ise bir erkek için en zoru diyebiliriz. Var olan iki kişilik hayattan çoklu aile sistemine geçmek bu süreci daha da zorlaştırmakta ve bireyin iç dünyasına kapanmasını ve kendini iş yaşamına adamasına sebep olmaktadır.

Erkeklerde ayrılık sonrası en sık rastlanan sıkıntı ise kendini işe verme ve özel yaşamdan kopma eğilimidir. Bir diğer olasılık ise erkeğin başka bir birey ile hayatını birleştirme isteğidir. Burada erkek içinde bulunduğu düzenin ve yaşam stilinin dışına çıkarak bir başka tarzda yaşamaya en basit yemeği bile farklı lezzet ve tatta yemektedir. Bu süreç kimi zaman dışarıdan sorunsuz gibi görünse de aslında içe kapanış evresinin ilk basamağıdır.

Boşanma Sonrası Erkek Davranışı ve Psikolojisi

Özellikle uzun evlilikler insanda birlikteliğin yanında bağlanmışlığı da getirmektedir. Birliktelikler sevgiden çok bağlanmışlık hissi nedeniyle devam etmektedir. İşte burada kırmızı ışıklar bizim için yanıyor demektir. Erkek dünyası yeniliklere genellikle kapalıdır. Stabil düzenini bozmak ise onun için zor olacaktır. Fakat bunlardan önde gelen bir diğer konu ise duygulardır. Erkeklerin de duyguları ve dökeceği gözyaşı vardır.

Ayrılık sonrası kendi içlerinde yaşadığı bu süreci daha anlamlandıramazken isim bulamadıkları bu sürece çözüm bulmaları ise bir o kadar da zordur. Bu kısım ikiye ayrılır, ilk kısım ilk zamanlar daha mutlu olduğunu sanıp ve bu sürecin hep böyle devam edecekmiş gibi davranıp aslında daha da kendilerini üzen kısımdır. Diğer kısım ise bu süreci olabildiğince kendi başına yaşayan ve bu süreçte kendini dinleyen kısımdır.

Maddi açıdan ise genellikle bir sıkıntı yaşanmamaktadır. Fakat eğer iki bireyin sorumluluğunu alması gerektiği bir çocuk var ise ortada devreye nafaka girmektedir. Bu nafaka miktarı ise erkeğin maddi durumuna göre değişmektedir. Boşanma insan hayatına dokunan ve etkileyen en büyük faktörlerden biridir. Erkek için dışarı aktarılmakta büyük sıkıntı oluşturmaktadır. Bu süreçte erkek diğer bireylerle bir tutulmalı ve duygusal anlamda da destek eksiksiz verilmelidir.

Paylaş :
Yorum

Yorum Yap

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir