Boşanma Sonrası Kadın Psikolojisi

Boşanma kararı almak; eşlerin duygusal, fiziksel ve maddi olarak ayrılması anlamına gelir. Dolayısıyla eşlerin hayatını etkileyen, oldukça önemli bir karardır. Evlilik sürecinde yaşanan çatışmalar, şiddet, aldatma vb. daha birçok neden boşanma kararına sebep olabilmektedir.

Peki Boşanmanın Kadın Psikolojisi Üzerindeki Etkileri Nelerdir?

Toplumda boşanan kadınların yaşamlarındaki değişiklikler erkeklerinkine göre daha farklıdır. Boşanan kadınların her biri maalesef hala birbirinden farklı sıkıntılarla baş etmektedir. Çevrelerinden aldıkları manevi destekle bu durumla baş edebilmeleri kolaylaşır. Yine de yaşadıkları sorunlar göz ardı edilmeyecek kadar fazladır. Toplumdaki çoğu kadının birçok soruna, aldatılmaya ve şiddete rağmen evlilik birliğine devam etmelerinin önemli bir nedeni de budur.

Kadınlar bu süreçte çeşitli kayıplar yaşamaktadır. Toplumsal konumlarında kayıplar, ekonomik anlamda yaşanan kayıplar, boşanma sürecinde arkadaş ortamından uzaklaşmanın yol açtığı kayıplar bunlara örnek gösterilebilmektedir.

Kadınlar bu sorunlarla başa çıkmaya çalışırken hissettikleri yalnızlık duygusu, özgüven kaybı, gelecekle ilgili kaygılar, diğer insanlara karşı güven problemleri, depresyon, baskı altında hissetme ve toplumun bakış açısıyla baş etme gibi problemler günümüzde hala kadınların omuzlarına yük olmaktadır.

Peki Kadınlar Boşanmayla Duygusal Anlamda Baş Etme Yolculuğunda Neler Yapabilirler?

-Bu süreçte boşanır boşanmaz her şeyle birden mücadele etmeye kalkılmamalıdır.

-Yeni kararlar hayatı şekillendireceği için karar alırken acele davranmamak gerekir.

-Çalışmayan kadınların iş hayatına adım atabilir böylece kaybedilen özgüven geri kazanılacaktır.

-Aile fertleri ve yakın arkadaşlardan uzaklaşmadan onlara vakit ayırmak önemlidir.

-Spor yapmak hem beden sağlığına hem ruh sağlığına iyi gelecektir. Birey bu sayede kendine vakit ayırma şansı yakalayabilmektedir.

-Ruhsal durumda uzun süredir devam eden olumsuzluklar hissediliyorsa mutlaka bir ruh sağlığı uzmanından yardım alınmalıdır.

Boşanma döneminin size yüklediği duygularınızla baş etme konusunda ihtiyaç duyduğunuzda Etilderdeki Sima Psikoloji Danışmanlık merkezimizdeki uzmanlarımızdan randevu alabilirsiniz.

Paylaş :
Yorum

Yorum Yap

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir