Çift Terapisi Hakkında Merak Ettikleriniz

Son zamanlarda sıklıkla gündeme gelen terapi çeşitlerinden biri olan çift terapisi hakkındaki tüm sorularınızı, merak ettiklerinizi yanıtlamak istedik.

Çift Terapisi’ne Gitme Kararı Neden ve Nasıl Verilir?

Çift terapisi, çiftler arasındaki olumsuz durumları, iletişim problemlerini, kavgaların, çatışmaların son bulması adına ve bunun yanı sıra ilişki içerisindeki huzuru sağlamak adına uygulanan terapi yöntemidir. Çift terapisine katılma kararı şu şekilde alınabilir; ilişkinin devamı sağlanmak isteniyor ancak çözüm yolu bir türlü bulunamıyorsa, konuşuyoruz ama birbirimizi pek de anlamıyoruz durumlarında, uzun süredir aynı tartışmalar sürüyor ancak bir sonuca bağlanmıyor durumlarında, kısacası ilişki içerisindeki çözüme kavuşmayan her türlü problem için profesyonel bir destek alma ihtiyacının ortaya çıkması ile alınır.

Çift Terapisi’ne Giden Herkesin İlişkisi Mükemmel mi Gider?

Çift terapisine giden herkesin ilişkisi tabi ki mükemmel olmuyor ancak çözümsüz kalmış durumlar açığa kavuşuyor, partnerler belki de uzun süre sonra ilk kez birbirlerini gerçekten dinliyor, duygu ve düşüncelerini açık bir şekilde paylaşıyor. Partnerlerin birbirlerini gerçekten dinlemesi, hislerini açık yüreklilikle ortaya koymaları dahi çözüme ulaşmada büyük yol kat etmeye yarıyor.

Çift Terapisi Ne Kadar Sürer?

Çift terapisi net bir seans süresi verilmemekle birlikte yaklaşık olarak 8-12 seans sürer. Problemin çözümü, partnerlerin etkin bir şekilde terapiye katılıp, katılmaması vb durumlar ile seansın ne kadar süre devam edeceği sorusu açıklığa kavuşabilir.

Çift Terapisi’nde Ne Konuşulur?

Çift terapisinde gündem partnerlerin ve terapistin ortak kararı ile belirlenir. Problem olarak getirilen durum, ayrıntılı bir şekilde konuşulur. Nedenleri, sonuçları, çözüm yolları dikkatle incelenir. Partnerlerin, kendilerini özgürce ifade etmelerine imkan verilir. Terapide amaç haklı ve haksızı bulmak değildir. Psikolog da zaten “yargıç” değildir.  Psikolog, taraf tutmaz her iki tarafında görüşlerini objektif olarak dinler ve değerlendirir. Taraflardan birini suçlama eğiliminde değildir.  Terapi yaklaşık olarak 1 saat 20 dakika sürmektedir. Haftada bir görüşme yapılması çözüme ulaşmak adına fayda sağlamaktadır.

Çift terapisinin amacı ilişkinin değişimini, sorunların çözümünü sağlamaktır. Kişilerin karakterlerinde, kişiliklerinde değişim söz konusu değildir. Amaç bireyi değiştirmek değil, ilişkiyle ilgili inanç ve beklentileri değiştirmektedir.

Siz de bu ve benzeri bir sorun yaşıyorsanız, çözüme ulaşmak adına Etiler Beşiktaş’ta bulunan uzman psikologlarımızdan destek alabilirsiniz.

Paylaş :
Yorum

Yorum Yap

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir