Çiftler Arası İletişim Hataları

Eşimle/Partnerimle İletişim Kuramıyorum Ne Yapmalıyım?

İletişim, günlük hayatımızın temelini oluşturduğu gibi, ilişkilerimizin de temelindedir. Her insan anlaşılmak ister ve bu, ancak iyi bir iletişimle sağlanabilir. Eşler ya da aile fertleri arasındaki iletişim sorunları ilişkiyi kötü bir hale sürükleyeceğinden dolayı, aile içi ve eşler arası iletişimin sağlıklı olmasının ilişkinin niteliğini artıracağını göz önünde bulundurmamız gerekir. İyi bir iletişimin temeli ise eşlerin birbirlerini iyi tanımalarıdır. Mutlu ve uyumlu bir evlilik her şeyden önce sağlıklı bir iletişim gerektirir. Aile danışmanlığı veya çift terapisi almak için gelen danışanların en çok yakındığı konu birbirleri arasındaki iletişimsizliktir. O halde gelin çiftler arası iletişimsel hatalara göz atalım.

Çiftler Arası İletişim Hataları

 • Yapıcı olmayan eleştiri

İki türlü eleştiri şekli vardır: Yapıcı eleştiri ve yapıcı olmayan eleştiri. Yapıcı eleştiri kişilerin kendisini geliştirmesine yardımcı olur ve bakamadığı bir perspektiften bakmasını sağlar. Yapıcı olmayan eleştiri ise tam tersine kişinin kendisini geliştirmesi için bir olanak sağlamazken, kişinin eleştiri karşısında sinirlenmesine/üzülmesine neden olur. Bu nedenle partnerimize, eşimize bir eleştiri yaparken yapıcı bir dil kullanmak her zaman daha verimli sonuçlar elde etmemizi sağlar. Ne demişler, tatlı dil yılanı deliğinden çıkarır!

 • Ses tonunu yükseltme

Çiftler arası iletişim sırasında yapılan en önemli hatalardan birisi eşinize/sevgilinize sesinizi yükseltmek olacaktır. Bu davranış hem kendinizi kontrol etmede zorluk yaşadığınızı gösterir hem de kavgaya yönlendirici bir harekettir. İyi bir iletişim için sakin bir ses tonuyla konuşmalı ve karşınızdaki insana da söz hakkı vermelisiniz. Empati yapalım, karışınızda size bağıran bir insanla konuşmaya çalışmak ne kadar kolay olacaktır?

 • Genellemelerde bulunma

Sevgiliniz/eşiniz hakkında genellemelerde bulunmak sağlıklı bir ilişkiyi yıpratan bir davranıştır. “Sen hep bu şekilde davranıyorsun!” cümlesi her ne kadar o an haklı bir isyan gibi gözükse de karşı tarafı kendimizden uzaklaştırır ve yapıcı olmayan bir eleştiride bulunmamıza neden olur. Bunun yerine, sevgilimize/eşimize onun tekrar eden davranışlarının bizi ne kadar üzdüğünü/düşündürdüğünü anlatmak çok daha yapıcı olacaktır.

 • Vurdumduymazlık

Asıl unutulmaması gereken iyi bir iletişim ve ilişki için iyi bir dinleyici olmak gerektiğidir. Sevilinize/eşinize karşı vurdumduymaz tavırlar sergilemeniz, onu dinlememeniz ilişkide sorunlara neden olacak ve iletişim probleminin temelini oluşturacaktır. Unutmayın, karşınızdaki insan da en az sizin kadar dinlenilmek, anlaşılmak istiyor.

Çiftler Arası İletişimi Düzeltmek İçin Neler Yapılabilir?

Güçlükler yanlış ele alındıkları için ve doğru çözüm stratejileri uygulanmadığı için soruna dönüşür. Günlük yaşamın akışı içerisinde her ilişkide zaman zaman iniş çıkışlar yaşanır. Bazen gündelik yaşam sorunları yanlış ele alındığı için çıkmaza girip çözümlenemez hale gelebilir ve aile üyeleri arasında ilişki sorununa dönüşüp iletişim çatışmalarına yol açabilir. Örneğin;

 • hafta sonunun nasıl geçirileceği,
 • kimin akrabası veya arkadaşıyla ne sıklıkta görüşüleceği,
 • paranın ne kadar ya da nereye harcanacağı,
 • çocuğun hangi okula gideceği,
 • hangi üniversiteyi tercih edeceği,
 • çocuğu okuldan kimin alacağı,
 • alışverişi kimin yapacağı… vb.

Bunlar hemen hemen her ailenin karşılaştığı ve genellikle kendi çabalarıyla şu ya da bu şekilde çözümlediklerini düşündükleri problemlerdir. Hatta bazen ortaya çıkan sorun bir değişikliğe bağlı ise (aileye bebeğin gelmesi, ev-iş değişikliği vb.) bu değişikliğe adapte olmayla kendiliğinden çözümlenirler, bu nedenle bunlara problem değil de “normal yaşam güçlükleri” denir. Ne var ki bazen bu tür güçlükler yanlış ele alındıkları için ve doğru stratejiler uygulanmadığı için soruna/probleme dönüşebilir. Eğer normal bir yaşam güçlüğü belli bir sürede aşılamamışsa ya da kişileri fazlaca rahatsız ediyorsa, kişi buna takılmışsa “sorun, problem” haline gelmiş demektir.

Unutulmamalıdır ki, aile veya çift terapisiyle birlikte iletişim sorunu çözülebilir. Sorunlarla başa çıkmakta zorlanıldığında Etiler’de hizmet veren psikolojik danışmanlık merkezimizdeki psikologlarımızdan yardım istemek en doğru karardır!

Paylaş :
Yorum

Yorum Yap

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir