Cinsel Tacize Uğrayan Erkek ve Psikoloji

Cinsel İstismar Nedir?

Cinsel istismar, kişinin rızası olmaksızın bir başkası tarafından cinsel olarak suistimal edilmesi ve herhangi bir cinsel yönelime hedef olmasıdır. Cinsel istismar herkesin başına gelebilir fakat günümüzde kadınlar ve çocukların daha çok maruz kaldıkları bilinmektedir.

Erkeklere Yönelik Cinsel İstismar

İstismarın bu yönü toplumda en arka plana atılan, göz ardı edilen, saklanan, bastırılan yanı olsa da cinsel istismar cinsiyet ayırmaksızın cinsel istismardır. Çoğu toplum maalesef bir erkeğin cinsel istismara uğramasını onu bu konuyu saklaması, unutması, bastırması gerekiyormuşçasına yönlendiriyor. Dünya genelinde cinsel istismara uğrayan erkek sayısı bu durumun anlatılmaması ve gizli tutulması sebepleriyle neredeyse hiçbir yerde gerçek rakamlarıyla tespit edilemiyor. “Erkek” algısı çoğu toplumda güçlü, dokunulmaz olan, çevresini koruyan olarak algılandığı için bir istismar söz konusu olduğu zaman bu algı kişinin ve toplumun gözünde yıkılıyor. Erkek istismara uğradığında bu fiziksel ve psikolojik saldırıyı atlatmaya çalışırken bir yandan toplumun dayattığı “erkekliğini” kaybettiğini düşünebilir. Pek çok erkek bu toplumsal dayatmalardan dolayı yardım almayı, yaşadığı olayı paylaşmayı reddediyor ve istismarı saklamayı aynı zamanda içine gömüp bastırmayı tercih ediyor. Asıl önemli olan ve herkesin farkına olması gereken nokta şudur ki, erkekler de cinsel istismar mağduru olabilir ve bu durum onları daha az eril, güçsüz, suçlu, utanması gereken yapmaz.

Erkeklere Yönelik Cinsel İstismarın Psikolojik Etkileri:

Cinsel istismar büyük bir travmadır. Cinsel istismara uğrayan bir erkeğin kişilik algısı ve kendi hakkındaki tanımı değişebilir. Yaşadığı olayı kendi içerisinde yaşamaya çalıştığı için davranış değişikliği gözlemlenebilir. Sosyal çevreden uzaklaşma, içe kapanıklık, özgüven kaybı, intihar teşebbüsü, intikam düşünceleri, paranoya, depresyon post travma sendromu, yeme ve uyku bozuklukları gibi durumların ortaya çıkması çok mümkündür. Bu etkiler kişiden kişiye farklılık gösterebilir her psikolojik durum gibi.

Cinsel İstismara Uğrayan Erkekleri Nasıl Destekleyebiliriz?

Cinsel istismara uğrayan kişiler bu olay hakkında konuşmakta çoğunlukla zorlanırlar. Kişiler kendilerine inanılmayacağını ve yargılanacaklarını düşünebilirler. Cinsel istismara uğramış kişilere aşağıdaki şekillerde destek olabiliriz:

  • Kişiyi dikkatlice dinlemek çok önemlidir. Kişiler anlaşılmadıklarını ve ciddiye alınmadıklarını düşünebilirler. Onlara önemli olduklarını hissettirin. Çünkü çoğu erkek toplumdaki basmakalıp “erkek” yargısından dolayı insanlara ve kuruluşlara açılmakta zorluk çekerler.
  • Cinsel istismara uğrayan kişinin duygularına müdahale edilmemelidir. Onun yanında olduğunuzu belirtmek ve onlara değer verdiğinizi hissettirmek kişiye sandığınızdan çok daha büyük dayanak sağlayacaktır.
  • İstismarın detayları sorulmamalıdır. Eğer kendileri isterse paylaşmalılar.
Paylaş :
Yorum

Yorum Yap

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir