Cinsel Tiksinti Bozukluğu Nedir?

Cinsel tiksinti bozukluğu, herhangi bir cinsel etkinlik sırasında örneğin; cinsel birleşme, öpüşme hatta sadece dokunma ile birlikte yoğun rahatsızlık, iğrenme, tiksinme, korku, mide bulantısı, gibi kişide sıkıntı yaratan reaksiyonlar görülmesidir. Cinsel tiksinti bozukluğu; daha çok kadınlarda görülmesine rağmen nadir de olsa erkeklerde de görülmektedir. Cinsel tiksinti bozukluğu olan kişiler genellikle cinsel etkinliklerden kaçınırlar, isteksizdirler, genellikle partnerlerinin isteğiyle cinselliğe yönelirler. Tiksinti, iğrenme ve rahatsızlık hissi spesifik bir şeye karşı olabilir penis, sperm, öpüşme kişide sıkıntı yaratabilir. Kişi neye karşı tiksinti duyuyorsa ona karşı şiddetli bir kaçınma eğilimi içerisine girer. Cinsel tiksinti,spesifik bir duruma karşı ortaya çıkabileceği gibi tüm cinsel uyaranlara karşı yaygın bir iğrenme olarak da ortaya çıkabilir.Cinsel tiksinti bozukluğuna sahip kişiler, cinsel etkinliğe zorlandıklarında, panik atak belirtileri olan nefessiz kalma, kalp çarpıntısı, terleme ve titreme gibi semptomları deneyimleyebilirler veya yoğun anksiyete yaşayabilirler. Bu durum, kişilerin sosyal ve mesleki işlev kaybı yaşamalarına sebebiyet verebilir.

Cinsel Tiksinti Bozukluğu Nedenleri Nedir?

Cinsel tiksinti bozukluğu, kişinin partnerini sevmemesi, aşık olmaması, ona karşı cinsel istek duymaması ile doğrudan ilişkili bir durum değildir. Cinsel tiksinti bozukluğunun, birden fazla sebebi vardır.

-Cinsel eğitimin yetersizliği,

-Cinsellikle ilgili doğru olmayan mitler,

-Muhfazakar ortamda büyüme,

-Yetersiz cinsel deneyim,

-Yaşam biçimi,

-Bozuk aile ilişkileri,

-Kişilik özellikleri,

-Travmatik cinsel deneyimler

gibi bir çok neden bu rahatsızlığın gelişmesine katkıda bulunabilir. Cinsel tiksinti bozukluğu obsesif kompulsif bozukluğa sahip ve hijyene duyarlı kişilerde daha fazla görülmektedir. Kişi hijyene takıntılıysa ve partneri hijyene önem vermiyorsa bu rahatsızlığın gelişmesi beklenen bir durum olabilir.

Cinsel Tiksinti Bozukluğu Tedavisi nedir?

Evlilik sürecinde önemli yeri olan cinsellik, cinsel tiksinti bozukluğu ile çiftler arasında problem yaratabilir, ilişkinin bozulmasına hatta bitmesine dahi sebebiyet verebilir. Ülkemizde görülme olasılığı yüksek olan cinsel tiksinti bozukluğunun tedavisi mümkündür. Tedavi, bozukluğa yol açan sorunun veya zorlukların belirlenmesi ve çözülmesini içeren süreçtir. Öncelikle cinselliğe dair sahip olunan yanlış veya eksik bilgiler düzeltilmek amacıyla, doğru cinsel bilgiler verilir. Kişiye, tiksinti duyduğu cinsel etkinliğe yönelik,partneri ile evde yapabileceği cinsel etkinlik içeren bazı egzersizler verilir. Kişinin tedavi süresince sabırlı olması, terapist tarafından  verilen egzersizleri eksiksiz yapması tedavinin başarısı açısından oldukça önemlidir. Eğer sebep çiftler arasındaki iletişimsizlikten kaynaklanıyorsa cinsel terapiye ek olarak, çift terapisi de uygulanabilmektedir. Kendinizde veya partnerinizde bu problemin olduğunu düşünüyorsanız ya da daha detaylı bilgi sahibi olmak istiyorsanız, Beşiktaş Etiler’de bulunan merkezimizdeki uzman psikologlarımızdan bilgi alabilirsiniz.

Paylaş :
Yorum

Yorum Yap

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir