Disparoni Nedir?

Disparoni, ağrılı cinsel ilişki anlamına gelir. Bu ağrı yalnızca bir defaya mahsus olarak görülen bir durum değil, hep var olan bir ağrıdır. Cinsel hayatı olan bireylerin büyük çoğunluğu belli bir döneminde ilişki esnasında ağrı duyabilirler. Ancak bu ağrı devamlı ve tekrarlayıcı şekilde ortaya çıkıyorsa bir sorun olduğu anlamına gelir. Kadınlarda çok sık görülen bu durum, ülkemiz ve coğrafyamızdaki cinselliğin acı verici bir eylem olduğu düşüncesi nedeniyle sıklıkla ortaya çıkar. Disparoni yaşayan kadınlar çoğunlukla vajina, klitoris ve iç dudaklarda ağrı duyarlar. Bu ağrı çoğunlukla yanma hissi şeklinde tarif edilir.

Disparoni Tipleri Nelerdir?

Disparoni 4 farklı tipten oluşur. Bunlar primer, sekonder, yüzeysel ve derin disparonidir. Primer yani birincil disparonide çoğunlukla şikayetler, ilk cinsel deneyim itibariyle vardır. Sekonder disparonide ise şikayetler sonradan ortaya çıkmıştır. Yüzeysel disparonide vajina girişinde ağrı hissedilir. Kızlık zarının yapısal olarak sert olması, menapoz dönemi, ıslanma yaşamadan ilişkiye girme gibi nedenlerle ortaya çıkar. Derin disparoni diğer tiplerden farklı olarak penisin vajinaya girmesiyle vajinanın derinliğinde ağrı hissetme şeklinde görülür. Bu ağrı alt karın bölgesinde dahi hissedilir.

Disparoninin Nedenleri

Disparoninin ortaya çıkmasında anatomik ve psikolojik bazı sorunların etkili olduğu bilinmektedir.  Bu nedenleri sıralamamız gerekirse;

  1. Kadınların üreme organları ile ilgili bir ameliyat geçmişine sahip olmaları
  2. Cinsellik yaşamaktan endişe duyan kadınlarda istemleri dışında gelişen kasılmalar
  3. Korku, kaygı
  4. Özellikle ilk ilişkinin yarattığı psikolojik bazı travmalar
  5. Partnerlerin birbirine uyumlu olmaması
  6. Kızlık zarının sert olması
  7. Menopoz dönemi

Kadınlarda Disparoni

Kadınlar için bu süreci yaşamak çoğunlukla yıpratıcıdır. Kimi zaman kadınların özgüven kaybı yaşamalarına ve değersizlik duyguları ile baş etmelerine neden olur. Depresyon yaşanabilir. Disparoni nedeniyle kadınlar cinsellikten soğumaya başlar, uzaklaşır, kaçınır. Bunun sonucunda da çiftler arasında iletişim sorunları yaşanmaya başlar. Sık sık tartışmalar ve çatışmalar ortaya çıkar. Cinsellik, ilişkinin önemli bir temelini oluşturduğundan, yaşanan gerginlik tüm ilişki bütününe de yansıyacaktır. Terapide öncelikle ağrıya sebep olan temel neden üzerinde yoğunlaşılır.

Disparoni, kendi kendine geçecek, çözüme kavuşacak bir durum değildir. Bu nedenle bir uzmandan yardım almak gereklidir. Disparoni, organik ya da psikolojik nedenler sonucunda meydana gelebilir. Disparoni, vajinismus kaynaklı bir durum olabilir.  Öncelikle organik nedenler araştırılmalı, eğer bir sonuca ulaşılamamışsa psikolojik nedenler üzerinde düşünülmelidir.

Disparoni, psikolojik etkenler nedeniyle yaşanıyorsa bir cinsel terapist ile görüşme yapmak faydalı olacaktır. Cinsel terapi yardımı ile bu sorunu çözüme kavuşturmak mümkündür. Cinsel terapi yardımı ile disparoni sorununu aşabilir, sağlıklı bir cinsel hayata adım atabilirsiniz. Siz de böyle bir sorun yaşadığınızı düşünüyorsanız Etiler’deki psikolojik danışmanlık merkezimizdeki cinsel terapistlerimizden yardım alabilirsiniz.

Paylaş :
Yorum

Yorum Yap

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir