Doğuma Hazırlık Eğitimi

Doğuma hazırlık nedir?

Doğum, kimi zaman anne adayları için gizemli ve bir o kadar da stresli bir süreç olabiliyor. Doğum anını ve doğum öncesindeki süreci daha stressiz, kaygıdan uzak bir şekilde geçirmek için annenin kendini bu sürece hazırlaması gerekiyor. Doğuma hazırlık, anne adayının değişen bedenine, doğum sonrasındaki yeni hayatına fizyolojik ve psikolojik olarak kendini hazırlamasıdır. Bu hazırlık, doğumun ilk aylarından itibaren başlar.

Doğuma hazırlık denince akla her ne kadar bebek kıyafetleri almak, bebek odası düzenlemek, bir fotoğrafçı ile anlaşmak ya da kapı süsü arayışına girmek gelse de burada kastettiğimiz hazırlık, annenin psikolojik olarak kendini bu sürece adapte edebilmesi adına verdiği uğraştır. Anne, doğumun ne anlama geldiği, nasıl gerçekleştiği, doğum esnasında neler yaşayacağı ve doğum sonrasında anneyi nelerin beklediğine dair bilgi sahibi olmalıdır. Bu dönemde anne adayına, babanın desteği de çok önemlidir. Baba, anneyi bu süreçte yalnız bırakmamalıdır. Anne, kendisinin ve bebeğinin sağlığı hakkında endişe duyabilir. Bunu ortadan kaldırmak amacıyla da en doğru bilgiye ulaşmanın yolu aranmalıdır. Süreç hakkında doğru bilgi sahibi olmak, süreci kaygıdan daha uzak şekilde geçirmek için bir uzman görüşüne başvurulabilir, bir eğitim programına katılmayı düşünebilirsiniz.

Doğuma Hazırlık Eğitimi Nedir?

Doğuma hazırlık eğitimi, anneyi doğum sürecine her anlamda hazırlamak, her konuda bilgilendirmek, destek olmak ve en önemlisi korku ve kaygılarını kontrol altına almayı amaçlar. Eğitim sürecinde, annenin kendisini daha rahat hissetmesi için nefes egzersizleri, gevşeme hareketleri, masaj ve özel pozisyonlar hakkında bilgiler verilir. Bunun yanı sıra psikolojik olarak sizi bu yeni döneme hazırlar. Hamilelik başlangıcından, doğum anına kadar yaşanacak her şey hakkında ayrıntılı bilgi sahibi olmanızı sağlar. Bu eğitimlere baba adayları da katılabilir. Bir çok eğitimde babanın katılımı da teşvik edilir.

Doğuma Hazırlık Eğitimi Gerekli mi?

Daha önce doğum yapmamış iseniz, çevreden duyduğunuz doğruluğu kesin olmayan bilgiler, kötü doğum anıları korkmanıza ve kaygılanmanıza neden olur. Vücudunuzdaki değişimler, hamileliği en sağlıklı şekilde geçirmek için yapılması gerekenler, duygusal ve hormonal değişimleriniz hakkında en doğru bilgiye sahip olmak için bir eğitime katılmanız, siz ve bebeğinizin sağlığı açısından faydalı olacaktır.

Paylaş :
Yorum

Yorum Yap

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir