EMDR nedir? EMDR Terapisi Nasıl ve Kime Uygulanır?

EMDR nedir?

Türkçe açılımı göz hareketleriyle duyarsızlaştırma ve yeniden işleme olan EMDR terapisi, bireylerin rahatsızlık verici yaşam deneyimlerinin sonucu olan semptomlarının iyileşmesinde ve duygusal sıkıntılarından kurtulmalarında etkili bir psikoterapi yöntemidir. Araştırmalar EMDR terapisinin bazen daha kısa sürede yıllar süren psikoterapi çalışmaları kadar fark yarattığını gösteriyor.

EMDR tedavisinin işleyişi şu şekilde örneklenebilir:

Günlük hayatımızı etkileyen, bazen sebebinin farkındında bile olmadığımız sorunların psikolojik kökeni araştırılır. Hayatımız anılardan oluşur ve çoğu kez problemler bazı önemli yaşam deneyimlerinden kaynaklanır. Sorunun çıkış noktası olan anıya karşı duyarsız olursak eğer, bu anıya bağlı yaşadığımız sorun da ortadan kalkar. EMDR tam da bunu yapar. Yaşadığımız travmatik anıyı (Bu travma cinsel taciz, tecavüz olabileceği gibi arkadaş kavgası da olabilir. Travma olup olmaması tamamen kişinin o anı nasıl deneyimlediğine ve yorumladığına bağlıdır.) nötrlediğimizde, yani bu anıya karşı duyarsız hale geldiğimizde hassasiyetimiz ortadan kalkar. Bunun sonucu olarak semptomlarımız tekrar görülmez.

EMDR nasıl uygulanır?

EMDR terapisi hipnoz veya ilaç tedavisi değildir. Bu terapide beynin adaptif bilgi işleme mekanizması kullanılır. Gözler sağdan sola hareket ettirilerek beynin yarımkürelerine çift yönlü uyarım verilir. Aynı şekilde kulaklıkla ses, ellere titreşim verilerek yapılabilir. Çocuklarda genellikle dizlere ve omuzlara dokunarak yapılır.

EMDR terapisine başlamadan önce hazırlık çalışmaları yapılır. Danışanın anıyı zihninde canlandırması istenir. Anı ile beraber duygulara yoğunlaşılır. EMDR geçmişle çalıştığı gibi gelecekle de çalışır. Geçmiş anıları yeniden işler ve olumsuz duyguların tetiklenmemesi için geleceğe yönelik çalışılmalar yapar.

EMDR ne kadar sürede uygulanır?

EMDR’ın uygulama süresi danışana göre değişecektir. Süreç danışanın yaşantısına, anı nasıl yorumladığına bağlı olarak farklılaşabilir. EMDR terapisi seansta uygulanır ve seans bittiğinde biter. Bir sonraki seansta kalınan yerden devam edilir.

EMDR kime uygulanır?

EMDR talep eden herkese uygulanabilir. Belirgin bir yaş aralığı yoktur, yalnızca çocuklara çocuklar için uygulama eğitimini almış terapistler uygulayabilir. Psikosomatik veya psikolojik rahatsızlıkların büyük kısmında tedavi amaçlı kullanılmaktadır. Bu rahatsızlıklar şöyle sıralanabilir:

 • Cinsel ve/veya Fiziksel Taciz
 • Kompleks Travmalar
 • Panik Bozukluk
 • Kaygı Bozuklukları
 • Depresyon
 • Yas
 • Migren
 • Fibromiyalji
 • Kronik Ağrılar
 • Fobiler
 • Yeme Bozuklukları (Anoreksiya Nervoza, Bulimiya Nervoza)
 • Cinsel İşlev Bozuklukları
 • Stres
 • Performans Kaygısı

Ne kadar etkili, tekrarlama olasılığı var mı?

EMDR geçerliliği araştırmalarla kanıtlanmış en etkin terapi yöntemlerinden biridir. Üzerinde çalışılan anılar nötrlendiği ve beynin bilgi işleme sistemine bu şekilde kaydedildiği için gelecekte bu anı tekrar hassasiyet yaratıp günlük hayatınızı etkilemez. Anıyı unutmazsınız, ama travmatik reaksiyonlar göstermeden hatırlarsınız.

EMDR Terapisinin Faydaları neler? Yan etkileri var mı?

EMDR terapisi kısa sürede sonuç veren, bilimsel araştırmalarla desteklenmiş bir terapi yöntemidir. Sorunu kaynağından çözdüğü için kalıcı etki sağlar. Kişinin sorununu çözdüğü gibi gelecekle de çalıştığı için yaşam kalitesini arttırır.

EMDR’ın herhangi bir yan etkisi yoktur. Danışanın bilinçli olduğu bir terapi sürecidir. Yoğun bir şekilde anıya odaklanıldığı için kısa süreli geçici bir baş ağrısı yapabilir. EMDR terapisi bitse de beyin bu anıyla çalışmaya bir süre daha devam eder. Bu nedenden dolayı çalışılan anı canlı bir şekilde rüyalarda görülebilir.

Her psikolog uygulayabilir mi?

EMDR terapisini yalnızca EMDR Türkiye Derneği’nin EMDR Avrupa onaylı sertifikalı eğitimini tamamlamış psikologlar uygulayabilir. EMDR terapisi alacağınız psikoloğunuzun eğitimini araştırmanız ruh sağlığınız için oldukça önemlidir. Merkezimizde EMDR terapisi eğitimini tamamlamış uzman psikoloğumuz tarafından uygulanmaktadır.

Paylaş :
Yorum

Yorum Yap

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir