Emzirme

ANNE VE BEBEK BAĞINI KUVVETLENDİREN EMZİRME

Emzirme, anne tarafından bebeğine verilebilecek en güzel hediyelerden biridir. Anne, bebeğini emzirirken hamilelik döneminde temelleri atılan bağ, emzirme ile çok farklı ve özel bir boyuta ulaşır. Artık anne ve bebek temas halindedir ve bu da aralarındaki sevgiyi ve güveni kuvvetlendirir. Aslında anne, bebeğini emzirerek bebeğinin sadece karnını doyurmaz aynı zamanda emzirmeyle birlikte bebeğin ruhunu da doyurur. Anne bebeğini emzirirken bebeğine bakması, sevmesi ve onunla iletişime girmesi annenin yeterlilik hissini de tatmin edecektir.

ANNE SÜTÜ MUCİZESİ

Son yıllarda yapılan birçok araştırmada anne sütünün benzersiz ve her çocuğa özel olarak üretilen bir besin olduğu doğrulanmıştır. Mama hiçbir zaman anne sütü ile eşit değildir. Bu Dünya Sağlık Örgütü’nün bebek beslenmesi önceliğine dair yaptığı tavsiyelerle kanıtlanmaktadır. Bu tavsiyelerin sırası şu şekildedir:

  1. Doğrudan göğüsten annenin kendi sütü
  2. Bebeğe başka bir şekilde verilen sağılmış anne sütü
  3. Başka bir annenin sütü (süt bankasından)
  4. Bebek maması

Anne sütü sadece karbonhidratlar, yağlar ve proteinler içermekle kalmaz, görme ve beyin gelişimini artıran özel maddeler ve büyüme hormonları ile enfeksiyonla savaşan antikorlar da içerir. Anne sütündeki bu yararlar, bebeğin hayatının daha sonraki dönemlerinde de etkisi olur.

EMZİRMENİN KEYFİNİ ÇIKAR!

Doğum sonrasında hormon seviyelerindeki değişikliklerle annenin duyguları da etkilenir. Anne, çocuğu ile tanıştığında tarif edilemez bir duygu hissederek onu koruyup kollamak ister. Annenin gelişen bu şefkat duygusuyla birlikte emzirme döneminde bazı endişeleri olur. ‘Sütüm gelecek mi?’, ‘Acaba sütüm bebeğime yeterli geliyor mu?’, ‘Bebeğimi doğru bir şekilde emzirebiliyor muyum?’, ‘Göğüslerim çok deforme olur mu?’ gibi endişeleri olabilir. Annenin yaşadığı bu endişeleri bebek de hissedebilmektedir. Anne ne kadar huzurlu ve mutlu olursa, bebek de mutlu ve huzurlu olur. Burada önemli olan annenin bu endişeleri ile ilgili zihnini çok yormaması ve bebeğini emzirmenin tadını çıkarmasıdır.

ÇEVREDEN GELEBİLECEK YORUMLARA TAKILMA!

Anneler emzirme dönemlerinde çevreden birçok rahatsız edici sorular ve yorumlar alır: ‘Sütün bebeğine yeterli gelmiyor’, ‘Bebeğini iyi emziremiyorsun’, ‘Eğer şunu yersen daha çok sütün gelir’, ‘O şekilde bebeğini emzirme’. Çevrenin anneyi bilgilendirmek amacıyla yaptığı yorumlar, aslında anneyi baskı altında hissettirir ve bebeğine yetemediği düşüncesini oluşturur. Böyle zamanlarda daha sağlıklı bilgiye ulaşmak için anne, bir emzirme danışmanından yardım alması daha iyi olacaktır.

Paylaş :
Yorum

Yorum Yap

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir