Eşim Evlendikten Sonra Çok Değişti

Eşim İlk Tanıdığım Kişi Değil

Evlilik iki kişinin birlikte bir hayat paylaşmaya ve aile kurmaya karar vermesi ile başlar ve bu yolda ilerlemesi ile devam eder. Tabi ki hayat gibi evliliklerde de iniş ve çıkışların olması gayet normal ve beklendik bir durumdur. Kişilerin evliliğe bakış açısının aynı olması bu inişlerin kolayca ve birlikte aşılmasına yardımcı olur. Evlilik kararı her ne kadar iki kişi tarafından alınıyor gibi dursa da aslında bu kararı etkilen birçok kişi ve etmen vardır. Bu özelliklerin bir kısmı öznel bakış açılarını yansıtsa da bazı konular birçok kişi için düşünülmesi gereken konulardır. Hayatta alınan en önemli kararların başında gelen eş seçimi öncesi kişilerin hayat ve eşlerinden beklentilerini düşünmeleri ve karşılarındakiyle paylaşmaları ilişkinin sağlıklı devamı açısından büyük önem taşır. Böylelikle “Eşim evlendikten sonra çok değişti”, “Artık onu tanıyamıyorum!”, “İlk zamanlardaki kişiyle alakası yok.” gibi benzeri yakınmalar ile evlendikten bir süre sonra karşılaşma ihtimaliniz azalır. Çünkü hem kendiniz hem de karşınızdakinin evlilikten ve sizden beklentisi ve bakış açısı hakkınızda fikriniz olur. Peki, özellikle evlilikten bir süre sonra bazı çiftlerden sıkça duymaya başladığımız nedir bu “değişimin” altında yatan?

Evlilikte Ailelerin Yeri

“Biz ikimiz anlaşıyoruz, ailelerimizin anlaşması bizi etkilemez.” anlayışı aslında bu değişim ve yakınmaların altında yatan temel nedenlerden biri. Her birimiz ailemizden bağımsız bir birey olsak da birçok özelliğimiz, hayata ve aileye bakış açımız ve sosyal hayata dair öğrendiklerimiz ailemizi temel alıyor; bu bağ ve kuralları kendi kurduğumuz aileye de taşıyoruz. Aslında değiştin dediğiniz şey kişinin kendi özüne dönmesi oluyor. Dolayısıyla evlenmeden önce iki aile arasındaki uygunluğun düşünülmesi ve tartılması huzurlu ve uzun bir evlilik açısından büyük önem taşıyor.

Evlilikte Para Yönetimi

Önemli bir diğer konu ise evlilik öncesi para yönetiminin nasıl olacağının planlanması. Bu çiftin zengin ya da fakir olmasıyla alakalı bir durum değil, çiftin ellerindeki kaynağı nasıl kullanacaklarını planlamaları ve birbirlerine gelirleri, giderleri, öncelikleri ve ihtiyaçları konusunda tamamen şeffaf olmaları anlamına gelmektedir. Kişilerin yaş ilerledikçe tercih ve öncelikleri değişiklik gösterebilir, ya da kişilerin evlilik öncesi para yönetimi çok daha farklı olabilir; fakat bu sözde değişimin önüne geçmenin kurallarından biri de ekonomik olarak şeffaf olmak ve ortak paydada buluşmaktır.

Eşinize Ne Kadar Şeffafsınız?

Her türlü ilişkinin temelinde güven duygusu yatar. Eşinize duyduğunuz ve ona verdiğiniz güvenin sağlam olması evliliğin sağlıklı bir şekilde devam etmesi açısından çok önemlidir. Karşılıklı güven ortamı şeffaflık arttıkça sağlamlaştığı gibi yalanlar arttıkça bir o kadar sarsılır. Eşler arasında yalanların ve gizliliklerin olmaması gereklidir. Bu konuya dair bir inanış ise ilişkideki yalanların evlenince azalacağı hatta bitebileceği yönündedir. Unutulmamalıdır ki evlilik sorunların çözümü için kullanılan bir araç değildir ve evlenince eşiniz yalan söylemeyi bırakmaz. Eğer böyle bir sorun olduğunu düşünüyorsanız karşınızdaki ile paylaşmalı ve evlilikten mucizevi çözümler beklememelisiniz.

Evlilikte İletişim ve Anlayışın Önemi

Her türlü ilişki gibi evliliğin de sağlıklı bir şekilde sürdürülebilmesi için karşınızdaki ile açık ve sağlıklı iletişimi yakalayabilmek çok önemlidir. Her türlü konu ve alanda eşinizin ne istediğini bilmek, onu anlayabilmek ve aynı şekilde kendinizi zorlanmadan ifade edebilmek ve anlaşılabilmek sağlıklı bir iletişim ortamı olduğunun göstergesidir. Yapılan araştırmalar da gösteriyor ki eşinize ve aile bireylerine karşı kendini kontrol edebilme ve doğru zamanda doğru şekilde kendini ifade edebilme yeteneği evliliğin mutlu seyri açısından önemli kavramların başında geliyor.

Evlilikten bir süre sonra karşımızdakini “O çok değişti.” diye suçlamadan önce kendimize ve geçmişteki düşüncelerimize dönüp bakmanız gerekli. Hayatta alınan en önemli kararların başında gelen evlilik, öncesinde hem kendi isteklerinizi hem de karşınızdakinden beklentilerinizi iyice tartmayı gerektirir. Karşınızdakini tanımak ve ortak bir paydada buluşmak evliliğin huzuru ve devamı açısından önemlidir. Böylelikle gerçekçi hedefler elde etmiş ve ortak bir yolda buluşup ileriye adım atmaya hazır olmuş olursunuz ve gelecekte yaşadıklarınız sizin için beklenmedik olmaktan çıkar.

Paylaş :
Yorum

Yorum Yap

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir