Eşime Güvenmiyorum. Ne Yapmalıyım?

Son zamanlarda belki de çiftlerin sık sık tartışma yaşadıkları, ayrılma sebepleri olarak gösterdikleri neden “güven”. Hepimizin defalarca duyduğu o meşhur “Güven bir ilişkinin temelidir.” cümlesi bir klişeden mi ibaret yoksa gerçek mi? Güven olmazsa olmaz mı? Peki güven sorunu yaşadığımız biri ile ilişkiyi devam ettirme şansımız var mı?

İkili ilişkiler söz konusu olduğunda ilişkinin temelinde güven ve sadakat duygusu yatar. Bu iki duygu ve ihtiyaç herşeyin daha kolay ya da daha zor olmasını sağlama açısından önem taşır. Sağlıklı bir ilişkiden söz ediyorsak partnerlerin birbirlerine karşı güven ve saygı duymaları esastır. Güven duymak deyince aklınıza ne geliyor, kafanızda neler şekilleniyor? Bir insana sonsuz ölçüde inanmak, gözünü her şeye kapatmak ve kendini akışa bırakmak mı?

Güvenin temelleri nerede atılır?

Güven temelleri çocuklukta atılan anne, birincil bakım veren kimse ile kurulan ilk bağ ile şekillenen bir oluşumdur. Çocuklukta anne ile güvenli bağ kurmuş birey, ileriki yaşantısında da yakınlık kurduğu bireyler ile güvenli bağlanma yaşayabilir. Bu nedenle çocukluktaki bağ kurma ve güven stilimiz çok çok değerlidir.

Son zamanlarda güven konusunun sık sık gündeme gelmesinin nedeni nedir? Sosyal medyanın bu durumda payı var mı?

Gelişen teknoloji ile birlikte sosyal medyanın hayatımızı büyük ölçüde kaplaması, her an , her koşulda birbirimizden haber alabilme şekli olumlu yönleri olsa da bizi daha da şüpheci hale getirdi. Bunun yanı sıra daha kontrolcü bir yapıya bürünmemize neden oldu.  Sosyal medyada takip ettiğimiz kişiler, gönderilerini beğendiğimiz kişiler zaman zaman ilişkilerde güvensizliklere yol açıyor, kavgaların temel gündemi haline gelmeye başlıyor. Bu kavgalar ise zamanla ilişkinin yıpranmasına hatta kopmasına neden oluyor. Bir diğer sıklıkla çatışma yaratan durum ise whatsapp’ta son görülme saati. Eminim siz de sık sık bu nedenler yüzünden ilişkinizde tartışma yaşamış ya da tartışma yaşayan bir çifte şahit olmuşsunuzdur. Peki bu durumu nasıl çözeceğiz? Eşimize nasıl güveneceğiz? Güven olmadan bir ilişkiyi huzur içinde sürdürmek mümkün olabilir mi?

Peki çözüm nedir?

Duygusal bir birliktelik söz konusu ise şayet ilk temel: eşlerin birbirlerine karşı güven duymalarıdır. Sürekli her duruma şüphe ile yaklaşmak, hem birey için hem de ilişki için zorlayıcı bir durumdur. Güven ile ilgili bir sorun yaşanıyorsa, birey öncelikle kendiyle alakalı bireysel problem ve durumlarını gözden geçirmelidir. Bunun için bir uzman psikolog ile görüşmesi faydalı olacaktır. Bireysel problemler halledildiği halde hala güvensizlik hissi devam ediyor, ilişki de huzursuzluklar yaşanmaya devam ediliyor ise çift terapisine başvurmak çözüme ulaşmak adına etkili bir yol olacaktır. Çift terapisi yardımı ile çözüme kavuşmayan sorunlar üzerinde durulacak, çözüm yolları üzerinde durulacaktır.

Siz de bu ve benzeri bir sorun yaşadığınızı düşünüyorsanız Etiler Beşiktaş’ta bulunan psikolojik danışmanlık merkezimizdeki uzman psikologlarımızdan destek alabilirsiniz.

Paylaş :
Yorum

Yorum Yap

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir