Evde Olmak ve Depresyon

  • Salgın sebebiyle günlerimizi evde geçirirken, bazı durumlarla mücadele etmekte zorlanabiliriz. Bu durumlar hastalık sahibi olmak, sevdiklerimizden birinin hasta olması, ekonomik kaygılar, tüm bunların ne zaman ve nasıl biteceği, hepsi bittikten sonra hayatımızın ne noktada olacağı. Bu ve benzeri yanıtlamakta zorluk çektiğimiz, net cevapları olmayarak belirsizliğini koruyan sorular giderek kötümser olmamıza, iyimserliğimizin sekteye uğramasına sebep olabilir. Giderek kötümser açıklamalarda bulunmak ve olumsuz açıklamalara odaklanmak, etrafımızı kara bulutlarla çevirmemize sebebiyet vererek depresyona kadar giden bir sürece götürebilir bizleri.

Depresif Ruh Hali ve Depresyon

Depresif ruh hali bazen karamsar olduğumuz, düşük enerjili olduğumuz, yaşadığımız olayları olumsuz olarak değerlendirdiğimiz bir dönem olabilir. Bu dönem hayatlarımızın akışında oldukça sıradan, yaşayabileceğimiz bir durumdur. Çünkü hayatta pek çok farklı kişiyle ve problemle karşı karşıya kalabiliyoruz. Bazen bu kişi ve durumlardan kaynaklanan problemler bazen de bizim bu durumlara karşı yaptığımız olumsuz açıklamalar olabiliyor. Bunu deneyimlemek olağandır. Fakat bu olumsuz hava sürekli bir hale dönüştüğünde, engellenme durumu da eklenince bizi depresyona götürebilmektedir.

Majör Depresyon DSM 5’e(Zihinsel hastalıkların sınıflandırılması ve tanı el kitabı) göre:

  • Çökkün duygu durum
  • İlgi azalması/ zevk alamama
  • Suçluluk duyguları
  • Ölüm düşünceleri
  • Uyku bozukluğu
  • İştah kaybı
  • Enerji kaybı
  • Psikomotor yavaşlama
  • Dikkat dağınıklığı, unutkanlık

Belirtilerinin en az iki hafta boyunca bu kriterlerden beş tanesi ya da daha fazlası her gün ve günün büyük bölümünde sürmesi şeklinde tanımlanır.

Depresyon ile Depresif Arasındaki Fark

Depresyon ile depresif durumda olmak arasındaki farkı anlamak önemlidir çünkü insanlar kendilerini “hasta” olarak tanımladıklarında daha kötümser atıflarda bulunabilmektedirler. Öte yandan depresyon tanısı almış olmak da hayatımızın korkunç bir evresine girildiği ve çaresiz bir durumda olunduğu anlamına gelmez. Depresif ruh halindeki kişi bir gün okula/ işe gitmek istemeyebilir. Bu olağan ve geçici bir durum olarak karşımıza çıkabilir. Depresyondaki insan bu durumu haftalarca belki aylarca yaşayabilir, yatağından kalkma isteği bile duymaz. İşlevselliğini yitirir, hiçbir sorumluluğunu yerine getirebilecek motivasyonu ve enerjiyi kendinde bulamaz.

Ne yapmalı!

Bu durumlarda depresyondaki kişinin psikolojik destek alması oldukça önemlidir. Kendisi herhangi bir eylemi gerçekleştirecek enerjiyi bulamadığından yakınındaki insanların desteği de oldukça önemlidir. Hem bu sürece atlatmasında destek olarak hem de profesyonel bir destek almaya teşvik etme konusunda.

İçinde bulunduğumuz olağanüstü ve sıkıntılı süreç, hepimizde bir takım psikolojik sıkıntılar doğurabilir. Bu sıkıntılar depresyona kadar varabilecek derecede yoğun olabilir. Tüm bu durumlarda yardım alma seçeneğini aklınızda bulundurun. Evde geçirdiğiniz süre içinde de online terapi ile profesyonel destek almaya devam edebilirsiniz.

Paylaş :
Yorum

Yorum Yap

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir