Evlilik ve Cinsel Yaşam

Cinsellik insan hayatında açlık ve susuzluk gibi temel ihtiyaçlardan biridir. Oksidosin ve erdorfin seviyelerinin yükselmesi sonucu elde edilen fiziksel ve psikolojik bir doyumdur. Bazı toplumlarda cinsellik hakkında eksik eğitim verilmesi ve bu konuda konuşmayı ayıp görmek kişilerde psikolojik  baskı yaratır ve bilinçaltına yansır.Bu durumda çiftlerin ilişkisine olumsuz etki edebilir.

Evli çiftler arasında cinsel sorunların oranı düşünülenden daha yüksektir. Günümüzde vajinismus oranı yüzde 20’lerde ve erkeklerde yüzde 40 civarında erken boşalma görülüyor. En çarpıcı bilgi ise son yıllarda ilişkiye her zaman hazır olduğu düşünülen erkeklerin cinsel isteksizliğinde artış olması. Bu sorunu yaşayan erkek oranı yüzde 30’larda.. Bundan dolayı evlilikler cinsel sorunlar nedeniyle de alarm veriyor.

Evlilikte Karşılaşılan Cinsel Sorunlar

Yaşamı paylaşma kararıyla yola çıkan evli çiftlerin birçoğu birbirlerine cinsellikle ilgili beklentilerini söylemekten çekiniyor.  Bu konuda kadınlar daha tutukken aynı sorun erkeklerde de görülüyor. Kadınların cinsel isteklerini ifade edememelerinin temel nedeni utanmaları ve bunu kendilerine yakıştırmamaları olurken, erkeklerin cinsel isteklerini söyleyememelerinin en önemli nedeninin bu konudaki tereddütleri olduğu belirtiliyor. Evli erkekler için eşlerini cinsellikten uzak ya da cinselliğe fazla merakı olmayan biri olarak algılamak saygı uyandırıyor.

Toplumda cinselliğe düşkün olup her tür fanteziyi yaşamaya açık kadınlar erkekler tarafından “eş” olarak görülmek istenmiyor. Bu nedenle erkekler kendi cinsel arzularını eşleriyle paylaşıp paylaşmama konusunda tereddüt duyuyor ve rahat hareket edemiyorlar. Erkeklerin ise yargılanmak ve eşlerinin gözünde itibarlarını kaybetmemek gibi nedenleri bulunuyor.

Cinsel Hayattaki Sorunlar Evliliğe Etki Eder mi?

Elbette herkesin evlilikten beklentisi farklı ama cinsellik çiftin yakınlığı için en önemli faktörlerden biridir. Seks olmadan evlilik sürdürmek duygusal alana ve hayatın rutinine de olumsuz etki yapabilir. Sevgi, saygı, güven ve cinsellik evliliği güçlü tutan dört temel unsurdur. Aseksüel evlilik yaşayan çiftlerde aldatma eğilimi de daha çok görülüyor. Bazen cinsel isteksizliği olan kadınlar, eşleri kendilerini rahat bıraksın diye fazla ciddi olmamak kaydıyla kocalarının başka kadınlarla ilişki yaşamasına ses çıkarmayıp teşvik edici bir tutum bile sergileyebiliyorlar.

Cinsel sorunları olan çiftlerin birçoğu özellikle de isteksizliği olanlar, bir süre sonra bunu önemsemez ve aldırmaz hale geliyorlar. Bu noktada sorun görmezden geliniyor ve başka şeylerle meşgul olup başka doyum yolları bulunmaya çalışılıyor. Bu durumda ilişkilerine zarar veriyor , evliliklerin bitme sebeplerinden olabiliyor.

Evlilikte Cinsel Problemler için Cinsel Terapi Nasıl Yapılıyor?

Aseksüel evliliklerde tedavi psikolojik terapilerle yapılıyor. Terapiler genelde 4-6 ay sürebiliyor, fakat kesin bir tedavi için en az bir yıl gerekiyor. Aseksüel evliliğe neden olan etken de çok önemli. Eğer sorunun içinde cinsel ya da fiziksel bir hastalık varsa bu hastalığın tedavi edilmesiyle de sorun ortadan kalkabiliyor.

Birçok sorun tedavi ve cinsel terapilerle çok yüksek oranda çözülürken, geri kalan sorunların başarı oranının da yüksek olduğu belirtiliyor.

Paylaş :
Yorum

Yorum Yap

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir