Gülme Terapisi Hakkında Her Şey

GÜLME TERAPİSİ NEDİR?

İyi bir gülme terapisi seansının göğüs kaslarınızı rahatlatabileceğinize yardımı olabileceğini biliyor muydunuz? Ayrıca stresi ve yaşlanma belirtilerini ortadan kaldırdığı da bir gerçek. Şarkı söylediğinizde, dans ettiğinizde ya da güldüğünüzde sorunlarınız uzaklaşır. Gülme terapisi gittikçe daha çok kullanılan bir terapi yöntemi olmaya başlamıştır.

Sağlık ya da duygusal problemler yaşayan hastalara özellikle yardımcı olur. Gülmek insanlık tarihinin başlangıcına dayanan ve hala günümüzde devam eden rahatlama, sorunları aşma ve kendi kendimizin farkına varmasında yardımcı olan en büyük etmendir.

GÜLME TERAPİSİ NASIL UYGULANIR?

Gülme terapisi için öncelikle bir grup oluşturmak ve seans sürecini belirlenen grup ile yönetmek en temel amaçtır. Grup oluşturulurken bu insanların benzer sorun ve sıkıntıdan dolayı rahatsız olması istenmektedir. Grup süreçlerinde ilk olarak gelen kişilerin birbirini tanıması istenilmektedir. Daha sonra ilerleyen süreçlerde ise grup birbirini tanıdıkça açılmalar, itiraflar yapılmaktadır. Gülmek ise seansın en başından sonuna koyulan kuralsız baskısız ve tamamen kişiye özgü bırakılmaktadır.

Gülmek insanın doğasında vardır. İnsanı insan yapan temel değerlerden birisi gülmek olmuştur. Gülme terapisinin en çok uygulandığı ve uygun görüldüğü alan genellikle sağlık psikolojisi ve duygusal sıkıntı yaşayan bireyler için olmuştur. Kanser vb. gibi hastalık türlerine yakalan ve bu hastalık modelinin iyileşme oranlarına bakıldığında moral ve kişinin sahip olduğu enerji her zaman ön plandadır. Hücreyenileme,kişiyi daha iyi hissettirme gibi en avantajlı yanları vardır.Eğer bir terapi almaya çekiniyor veya bu konuda sıkıntı yaşıyorsanız ilk olarak gülmenin size ne kadar yakıştığından başlayabilirsiniz. Çevrenizde insanlardan sizin günde kaç defa gülümsediğinizi öğrenebilirsiniz. Özellikle sizin neyi gülümsettiğini öğrenebilir ve bunu arttırabilirsiniz. Eğer bu çevrenize olumlu bir yönde yansırsa ve bu durum sizi de mutlu ederse doğru yoldasınız demektir.

GÜLME TERAPİSİ NE KADAR SÜRER?

Gülme terapisi genellikle grup terapisi ile birlikte yürütüldüğü için 8-12 seans sürmektedir. Bu seans içerisinde devamlılık önemli bir kuraldır. Grup üyelerinin birbirinden etkilenmesi en beklenen ve yaşanan bir durumdur. Bu süreç içinde paylaşımlar yapılırken kişiler çok iyi gözlemlenmeli ve takip edilmelidir. Sürecin verimli ve aktif geçebilmesi bu durumda istenilen bir seans örneğidir. Ortalama olarak 12 seans kadar bu terapi bireylerde oldukça işe yaratmaktadır.

Paylaş :
Yorum

Yorum Yap

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir