Hiperseksüalite Nedir?

Cinsellik bizler için en temel ihtiyaçlarımızın başında gelmektedir. Biyolojik olarak bu doyumu her birey yaşamakta ve hayatının belirli bir alanına koymaktadır. Fakat kimileri bu hazzı yatakta bırakırken kimileri ise gün içerisinde devam ettirmektedir.

Hiperseksüalite nedir?

Aslında biraz geriye gittiğimizde ilk olarak cinsellik kavramını tam olarak bilmemiz gerekiyor. Cinsellik her iki birey arasında geçen duygusal bağın bedenlere yansımasıdır. Fakat cinsellik dediğimiz kavram beden kavramının dışında aslında ruhsal bir doyumdur. Bizler ilk varoluşumuzdan beri bir bedende iki kişi olmaya çalışmışızdır. Bu hikaye insanlığın doğuşu olan Adem ile Havva’ya kadar uzanmaktadır. İhtiyaçlarımızı tek başımıza karşılayabilir, giderebilir fakat hem biyolojik olarak hemde ruhsal doyum konusunda büyük bir oranla bir partnere ihtiyaç duyarız. Burada asıl önemli nokta bireyler için aslında bu birleşmeden farklı beklentiler içine girmektir. Duygusal bir birliktelik istenirken, bazen ise sadece biyolojik olarak doyum ön sırada olabilir. Böyle bir durumda bireyler bir çatışma içerisine girebilir ve ilişkiyi bitirme durumuna bile gidilebilir,unutmamak gerekir ki bu birleşim bireylere kendilerini iyi hissettirmeli ve bedenimizdeki kendimize özgü olan bu cinsellik oranını karşılaması gerekmektedir.

Peki ya sizin cinsellikten beklentiniz nedir ?

Bedenlerimizde oluşan bu cinsellik oranını çok kabaca ve basit bir yönden günümüzde her birimizin kullandığı akıllı cihazlardaki pil seviyesine benzetebiliriz. Gün içerisinde bu oran bizleri tatmin etmektedir. Fakat kimileri için bu seviye gün içerisinde düşmekte ve bireyi olumsuz yönde etkilemektedir. İşte bizim için kırmızı ışıklar bu durumda yanıyor ve yaşadığımız bu birleşim bizleri tatmin etmiyor. Sadece tatminsizlik bedenimizi etkilemekle kalmayıp kimi zaman düşüncelerimize de sıçrayıp gündelik yaşam düzenimizi bozarak bizleri daha fazla bir birleşim için zorlayabiliyor…  Hiperseksüalite dediğimiz bu yaklaşım ise burada karşımıza çıkıyor; daha fazla birleşim ve daha az doyum. Bu bireyi, aslında ele aldığımızda öncelikle yöneldiğimiz ilk yer bireyin iç dünyasıdır ve ilk sorumuz ise cinsellikten beklentiniz nedir? Birey ilk olarak bunu tam cevaplayamayabilir ve kaçmak isteyebilir.Fakat böyle bir soruya kendi kendinize cevap vermeyi ister iseniz bu soruyu kendinize yöneltebilirsiniz ama unutmamak gerek ki bu soruya cevap alabilmek kadar çözüm yolu bulabilmekte bir o kadar önemli.Bu yüzden bu konuda destek alınmalıdır.Bu süreç birey için giderek daha da tehlikeli ve sıkıntılı olabilir.Bu bireylerde en göz önünde olan ve dikkat çeken özellikler ise cinsellik konusunda aşırı para harcamaları ve hayatlarının bir bölümünü seks işçiliği için ayırmış olurlar.

Hiperseksüalite Nasıl Ortaya Çıkar ?

Neden sorusuna eğildiğimiz de ise bu bireylerin hayatlarında ki kimyasal dengesizliklerde büyük bir risk faktörü oluşturur. Hayatlarımızın bir bölümünde bazen alışkanlıklar edinebiliriz. Bunlar kimi zaman uyuşturucu / alkol vb. gibi maddeler olurken, kendisiyle yeni tanıştığımız ve aslında en sık karşılaştığımız seks bağımlılığı ( hiperseksüalite) olabiliyor. Bu bağımlılık bizler ile yeni tanışsa da aslında Avrupa uzun bir süredir tanışmaktadır .En güncel örnek olarak belli bir gruba ‘sekskolikler ‘ adı verilerek bir çok çalışma yürütülmüştür. Bu çalışmalar sonucunda ise bu aşırı seks bağımlılığın sonuçlarında bireylerin daha fazla oranla mastürbasyon yaptığı,sanal sekse yöneldiği ve buna bağlı olarak pornografi isteğini en yüksek seviyeye arttırmıştır.Bireyler tüm bu yollara girerken hijyen kurallarını unuttuğu için en olası sağlık sorunları ise büyük oranda artmıştır. Özellikle AİDS ve istenmeyen gebelik gibi bir çok bulaşıcı hastalık risk oluşturmuştur bu süreçte. Hiperseksüalite durumunda bireye çeşitli psikiyatrik ilaçlar ve psikoterapi faydalı olabilir. Ancak bu bireyler ilk olarak psikiyatrist tarafından muayene edilmeli ve eşlik eden bir diğer rahatsızlık var ise birlikte ele alınmalıdır. Bir cinsel terapist ile bu durumu konuşmak faydalı olacaktır. Siz de buna benzer bir problem yaşadığınızı düşünüyorsanız Etiler Beşiktaş’taki danışmanlık merkezimizdeki uzman psikologlarımızdan yardım alabilirsiniz.

Paylaş :
Yorum

Yorum Yap

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir