İhanet Nedir?

İhanet duygusu ile başa çıkabilmek

İhanet, romantik ilişki içerisindeki kişilerden birinin, bir başkasıyla duygusal, fiziksel, cinsel temas kurması ile gerçekleşen bir süreçtir. İhanet, çift arasında krizlerin yaşanmasına hatta ilişkinin kopmasına sebep olabilmektedir. Aldatılan kişiye yoğun acı, şok, partnere karşı öfke, özsaygının düşmesi, değersizlik hisleri eşlik eder. Aldatan kişi ise üzüntü, pişmanlık, çaresizlik, suçluluk, öfke gibi duygulara kapılabilir.

İhanete Yol Açan Faktörler

Her insan aynı sebeplerle ilişki içerisinde olduğu kişiye ihanet etmez. İhanetin birden fazla nedeni olabilir. Kişi duygusal olarak boşlukta olabilir. Eşinin onunla ilgilenmediğinden, onu anlamadığından, eşiyle bir şeyler paylaşamadığından ve yalnız hissettiğinden yakınarak farklı bir ilişki deneyimlemek isteyebilir. Veya fiziksel olarak ilişki sorunları mevcut olabilir. Karşı taraf kişinin cinselliğe yönelik beklentisini karşılayamıyor olabilir. Ve bu durum çift arasında konuşulmadığı sürece giderek büyüyen bir problem haline dönüşebilir ve sonunda farklı bir kişi ile cinsel yakınlık kurulabilir.

İhanet Sonrası

İhanet sonrasında ihanete uğrayan tarafta özsaygıda azalma gerçekleşirken, ihanetin tekrar gerçekleşebilceğine yönelik kaygı, korku duygularıyla beraber güvensizlik duygusu oluşur. İhanet eden kişi ise pişmanlık duygusu altında ezildiğini hissedebilir, terk edileceğine bir daha kendisine güvenilmeyeceğine yönelik kaygı duyar. İhanet sonrasında ayrılmak istemeyen çiftler, çift terapsine katılarak ilişkilerini, ihanet nedenleri profesyonel bir destek ile gözden geçirmeli, problemlerine çıkış yolları aramalıdırlar. Yollarını ayıran çiftler ise, ihanetin kendilerinde yarattığı olumsuz duygu ve düşüncelerden kurtulmak adına bireysel psikoterapi almalıdırlar.

Paylaş :
Yorum

Yorum Yap

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir