İlişkide Sınır Koymak Gerekli Mi?

İlişki nedir?

İlişki dediğimiz şey en az iki kişi tarafından gerçekleşen bir durumdur.  İlişki, karşılıklı ilgi ve bağ olarak adlandırılabilir.

İlişkideki Sınırlar Nedir, Neyi İfade Eder?

Her  bireyin belirli sınırları olmalıdır. Bu sınırları bireyler belirler. Yaşam içerisinde her canlının özel bir yaşam alanı vardır. Bu yaşam alanı kişinin isteğine göre değişir. Yaşam alanı oluştururken sınırları bireyler kendi arzularına, tercihlerine, isteklerine, hissettiklerine göre bireyden bireye farklılık gösterecek şekilde oluştururlar.

İlişkide Sınır Olmaması Gerektiğini Neden Düşünürüz?

İlişkilerimizde çoğu zaman her şeyin ortada olması gerektiğini düşünürüz ama bu yanlış bir bakış açısıdır. Her bireyin kendine özgü bir yaşam alanı vardır bu yaşam alanına müdahale edilmesi karşı taraf ile ilişkilerimizin bozulmasına sebep olabilir. Bu kişisel alan yok sayıldığında kişinin öz benliğinde sarsılmalara yol açabilir.

Sınırlar Evrensel Midir?

Sınırlar kişiden kişiye büyük değişimler göstermektedir.Her birey farklı düşünür ve düşünceler sonucu kendi sınırlarını belirlerler. Bir birey sadakatsizliği hoş görüp affedebilirken bir başka birey için bu affedilmez olabilir veya bir başka birey için çok aşağılayıcı olan bir kelime diğer birey için birşey ifade etmeyebilir. Sınırların evrensel olmadığını söylesekte,herkesin sınırları çeşit çeşit olsa bile birtakım konularda ortak evrensel sınırlarımız olabilir bunlardan bazıları özgüvenimiz ve onurumuzu korumak adına asla izin vermemiz gereken bazı davranışlarda ortak sınırlar çizmektir.

İlişkide Sınır ve Duygusal Bağımlılık

Her bireyin ilişkide istemediği kendine öz çizgileri vardır. Birey karşı tarafa bu sınırların bilgisini vermediği veya bu sınırların aşıldığı durumlarda, bu ilişkiyi bitirmekte bir hayli zorluk çekebilir veya bitiremeyebilir. Bu sınırlar ihmal edilmiş olsa bile tamamen kaybetmenin verdiği acıya tercih edebilirler. Karşı tarafı gereklilik olarak görmek duygusal bağın sonucudur. Kendi sınırlarınızı belirmediğinizde duygusal bağ hakim rolü üstlenir.

İlişkide Sınırlar Olması Neden Önemli?

İkili ilişkilerde sınır konulması bir o kadar önemli ve faydalıdır. Bireyin size nasıl davranması gerektiği konusunda,beklentileriniz ve düşünceleriniz hakkında ipucu verir ve karşı taraf bunu bilerek sizin için hangi davranış faydalı ise onu uygulamaya çalışabilir ve bu duygusal olarak zarar görmenizin önüne geçebilir.

İlişkide Sınırları Nasıl Keşfederiz?

Neleri tolere edeceğimize, neleri asla kabul görmeyeceğimizi belirlemenin en kolay yollarından biri eski insan ilişkilerimizi referans almak olacaktır. Peki eski ilişkilerinizde hoşunuza giden veya gitmeyen ne vardı? Hangi davranışlar konusunda sevildiğinizi ve saygı duyulduğunuzu hissettiniz, hangileri karşısında kendinizi rahatsız ve mutlu hissettiniz?

Bunlardan yola çıkarak yeni ilişkilerinizde daha sağlam sınırlar çizerek ilerleyebilirsiniz.

Eski ilişkilerinizden bilmediğiniz ve şuanki ilişkilerinizde karşınıza çıkabilecek sınırlarımız için yapmamız gereken en doğru şeylerden biri karşımızdaki bireye bunu açıklamak olacaktır.  Ve bizim nasıl sınırlarımız olabiliyorsa karşı tarafın da olacaktır.

Herkes bir bireydir. Bizim görevimiz sınırsız bir ilişki oluşturup sürekli karşı tarafı mutlu etmek değildir.  Bu sınırların olması karşı tarafı birey yerine koyduğumuzu göstermektedir ve ilişkinin tek taraflı yönlendirilmemesine olanak sağlamaktadır. Eğer bu sınırlar konulmazsa ilişki tek taraflı yönetilen bir sistem haline gelir.

İlişkide önceden belirlenmiş sınırlar, kavgadan öfkeden ziyade dostane bir şekilde bitmesini sağlayacaktır.

Siz de ilişkinizde sınırlar konusunda zorluk yaşadığınızı düşünüyorsanız Etiler Beşiktaş’ta bulunan uzman psikologlarımızdan çift terapisi talep edebilirsiniz.

Paylaş :
Yorum

Yorum Yap

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir