İşten Çıkarılma Psikolojisi

İşten çıkarılmak dünyanın sonu olmasa da kimi zaman bireyler için yıkıcı bir durum olabiliyor. İşe alınmamak ne kadar doğal bir durumsa kovulmak da aynı ölçüde doğal, ancak zorlu bir süreçtir. İşten atılmak, işe alınmak gibi hayatımızın bir parçası. Duygusal davranmak yerine mantıklı davranmak bu sürecin daha rahat geçirilmesi için önem taşıyor.

İşten ayrılan çoğu insan kendini “yetersiz” olarak görmeye başlıyor. İş için yetersiz olduğunu düşünmek, “beceriksizim” düşünceleri bir anda bireyin içini kaplıyor. Bu süreçte kendini suçlamak yerine daha rasyonel bir şekilde duruma bakmak gerekiyor. Isten ayrılmanın birçok nedeni olabilir. Mesela ekonomik nedenler bu duruma örnek olabilir. Ekonomik bir krizin olması, şirketin küçülmeye gitmesi gibi durumlar zaman zaman toplu işten çıkarmalara sebep olabiliyor.

Peki işten ayrılma sürecini daha huzurlu geçirmek için neler yapılabilir?

  • Aile ile paylaşılmalı.

En sık rastladığımız durumlardan biri de bireyin işten ayrıldığını ailesi ile paylaşmak istememesidir. Bunun nedeni kendini başarısız gördüğü için bunu en yakınlardan dahi saklama ihtiyacı duymasıdır. Böyle durumlarda en yakınlardan gelecek destek bize çok faydalı olacaktır. Paylaştıkça hafiflediğinizi göreceksiniz.

  • Kariyer hedeflerini gözden geçirin.

Bu süreçte kariyerinizi gözden geçirebilir, kendinize yepyeni kariyer hedefleri koyabilirsiniz. Hep yapmak istediğiniz ancak bir türlü başlayamadığınız iş için yeni fırsatlar arayabilir,” krizi” fırsata çevirebilirsiniz.

  • Hayattan uzaklaşmayın.

İşten ayrılmak, hiç kuşkusuz ki moral bozucu bir durumdur. Planlarınız bir anda değişti, aniden tersine döndü.  Bunu bir kayıp değil fırsat olarak görün. Bir süre kendinizi dinleyin, iş yoğunluğunuz nedeniyle uzun zamandır bakamadığınız uçsuz bucaksız gökyüzüne bakın. Bir vapura binin, işe yetişmek için değil, denizin dalgalarını izlemek ve İstanbul’un havasını solumak için.  Bütün gün evde oturmayı ve internetteki iş ilanlarına bakmayı bir süre de olsa erteleyin.

  • Seyahate çıkın.

Eğer imkanınız varsa yaşadığınız yerden bir süreliğine de olsa uzaklaşın. Yeni yerler keşfedebilir, yeni insanlarla tanışabilir, çok farklı hayatları gözlemleme şansı bulabilirsiniz. İlla uzak bir yer, yurt dışı seyahatleri ya da 5 yıldızlı bir otelde bir hafta geçirmek gibi düşünmeyin. Uzun zamandır vakit bulamayıp gidemediğiniz memleketinize gidebilir, görüşemediğiniz aile büyükleriniz ile bir araya gelebilirsiniz.

Paylaş :
Yorum

Yorum Yap

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir