Kavgadan Beslenen Çiftler

Partnerinizle yaptığınız tartışmaları düşünüp ilişkinizin sona yaklaştığını mı düşünüyorsunuz? Veya tartışma olmayan bir ilişki mükemmel midir? İlk bakıldığında doğru görünse de aslında bunlar hatalı düşünme şekilleri. Günümüz ilişkilerinde her ne kadar tartışmalar olumsuz ve ilişkiyi yaralayan bir faktör olarak görülse de sağlıklı bir ilişkide tartışmaların olması çok doğal. Kişilerin rahatsızlıklarını ortaya koyması, her iki tarafın da iletişime açık olması ilişki dinamiği açısından istenilen bir durumdur. Burada önemli olan tartışmaların sıklığı, yoğunluğu ve kişilerin tartışırken olan tutumu. Bu tartışmalar yapıcı ve olgun bir şekilde ele alındığında ilişkiler için yapıcı bir etkisi olabilir fakat eğer partnerimiz kavgadan besleniyorsa işler bu noktada biraz değişiyor.

Peki kimdir bu kavgadan beslenen insanlar?

Günlük hayatta sıklıkla karşılaşabileceğimiz gibi bazı insanlar olumsuzluktan, huzursuzluktan beslenir ve bu duygular onlar için normaldir. İlişki açısından bakıldığında ise bu tarz insanlarla romantik bir ilişki içerisinde olmak karşı taraf için bir hayli yıpratıcı bir durumdur. Sonuçta herkes ilişkisinde mutluluk ve huzur bulmak ister fakat partnerimiz kavgadan besleniyorsa bu durum karşı tarafı sıkıntıya sokabilir. Olumsuz insanlar mutsuzdur ve kendi içlerinde bu durumu çözemedikleri için ister istemez bu durumu ilişkilerine de yansıtırlar.

Çiftler Arası Kavga Yönetimi

Peki, partnerimizin kavgadan beslendiğini düşünüyorsak ne yapmalıyız?

-Yapıcı olmak!

Öncelikle çiftler sorun tartışmaya varmadan konuşmayı öğrenmelidir. Bunun için her iki taraf da iletişime açık ve yapıcı bir şekilde konuyu ele almalıdır.

-Sorunları zamanında çözmek!

Kişiyi rahatsız eden konular halının altına süpürülmemeli, her iki taraf da partneriyle kavga etmeden de konuyu çözebileceğini bilmelidir. Sorun yaşandığı anda çözmek, ilerideki gerginlikleri önler ve partnerler arası gerginlik aşılamayacak duruma ulaşmadan ortam yumuşar.

-Sevgi dili kullanmak!

Karşımızdaki insan ne kadar olumsuz olursa olsun sevgi dili kullanmak, partnerimize ona ne kadar değer verdiğimizi hissettirerek gerginlikleri azaltır ve aslında küçük şeylerden ilişkiye zarar vermemenin önemini hatırlatır.

-Empatinin önemi!

Bazen kişi ne kadar empati yaparsa yapsın partnerinden aynı empatiyi göremiyor olabilir. Bu noktada kavgaların kişinin kendisine ne hissettirdiğini partnerine açıklamalı, duygularını paylaşmalıdır. Bu sayede partner karşısındakini daha iyi anlayabilir ve sorunun çözümünde daha yapıcı olabilir.

-Terapi desteği!

Eğer sorunları aşamadığınızı düşünüyorsanız partnerinizle terapi desteği alabilir ve bu konuları terapi desteğinde çözüme kavuşturabilirsiniz.

Paylaş :
Yorum

Yorum Yap

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir