Mutlu Annelik Nasıl Olmalı?

Hamilelik, özellikle de ilk hamilelik beraberinde birçok şüphe, soru ve tabii ki de çok fazla mutluluk getirir. Tüm anneler bebeklerini kucağına aldığında mutlu annelik yaşamları başlar. Ancak bebeğimizin gelişiyle birlikte tüm mutluluğun etrafında biraz da baskı hissetmek ve bilmediğiniz, sizin için yeni bir rol olan annelik ile birlikte kafanızın karışık olması da kaçınılmazdır.

Genellikle, her durumda her ne pahasına olursa olsun her şeyin mükemmel olmasını istersiniz. Bu hedefe o kadar odaklanırsınız ki mutlu olmayı unutursunuz. Bu durumda önemli  olan tek şey çocukların refahı olur. Mutlu annelik düşünceleriz siz farkına varmadan çoktan uzaklaşmaya başlar.

Mükemmel Annelik Yerine Mutlu Annelik

Bebeğinize kavuştuğunuz ilk günden itibaren onun için en mükemmel olanı yapma çabalarınız da başlar. Ancak anne olarak kendinizi devre dışı bırakmanız uzun vadede size olumsuz olarak geri dönüş yapabilir. Her şeyi mükemmel yapma çabası zamanla hem sizi hem de çocuklarınızı etkiler. Hayat, kurallar ve yetişilmesi gereken hedefler haline dönüşür.

Her anne çocukları için en iyisini yapar. Emzirmek veya mama ile beslemek, çocuğunuzla birlikte uyumak veya kendi yatağında uyuması gibi düşündüğünüz en iyi seçimleri yaparsınız. Tam zamanlı bir anne olarak  bütün gün işte olmanız veya evde kalmayı seçmeniz önemli değildir. Önemli olan annelik konusunda seçimlerinize göre yaşayarak mutlu olmaktır.

Mutlu Annelik Sırları

Daha mutlu bir anne olmak ister misiniz? İşte sizi harekete geçirecek mutlu annelik sırları:

Güne Derin Bir Nefesle Başlayın

Gözlerinizi açar açmaz diyaframdan nefes alın ve yavaşça bırakın. Ayrıca gün içinde rahatlamak ya da bir an duraklamak istediğinizde bunu tekrarlayın. Bu nefes hem enerjinizi yükseltir hem de sakinleşmenizi sağlar.

En İyiye Odaklanın

Çocuklarınızla düzenli olarak günün “en iyi kısımları” hakkında konuşun. Yaşam perspektifi, mutluluğun önemli bir parçasıdır.

Hareket edin

Ev işleri dışında günlük hareket etmenin bir yolunu bulun. Çocuklarınızla birlikte katılabileceğiniz yoga ya da dans etkinlikleri, doğa yürüyüşü ya da bisiklet sürüşleri vücudunuzu aktif tutmak için önemlidir.

Duygularınızı hissedin

Zihinsel ve duygusal olarak nasıl hissettiğinize gerçekten dikkat edin. Enerjiniz düştüğünde, kendinizi yeniden şarj etmek için mümkün olan en kısa sürede bir şeyler yapın.

Küçük şeyler için endişelenmeyin

Mutlu annelik düşündüğünüzden kolaydır. Unutmayın, bunun yaşadığınız koşullarla çok fazla bir ilgisi yoktur. Çalışmak ya da çalışmamak, anneanne ya da sürekli bir bakıcıya sahip olmak ya da olmamak, bir,iki ya da dört çocuğa sahip olmak. Elbette hiç kimse yaşamın nesnel olarak bazıları için diğerlerinden daha kolay olduğu konusu tartışılamaz. Ancak herkesin sorunları vardır. Küçük şeyler için üzüntü veya hüzünlenmekten kaçınarak, gülümseyenlere hayranlık duyulur.

İnsanların ne düşündüğünü önemsemeyin

Kızınız aynı elbiseyi bir hafta giymek istiyorsa, dün gece banyo yaptıracak vaktiniz olmadıysa ve okula öyle gidecekse çocuğunuz bu durumdan rahatsız değilse başkalarını umursamayın. Başkalarının ne düşündüğü konusunda endişelenerek ne kadar zaman ve enerji harcıyoruz değil mi?

Önceliklerinizi listeleyin

En önemli üç ila beş şeyi seçin. Bunlar sizin öncelikleriniz olsun. Günün sonunda, her şeyi yapmak için vaktiniz olmasada öncelik verdiğiniz şeyleri tamamlamış olacaksınız. Ve zamanınızı, sizin için en önemli şeyleri yapmaya harcadığınızda, kendinizi mutlu hissedeceksiniz.

Kendinize Yer Açın

Kendinizi çocuklara bakmakla meşgul olan kabuğunuza kilitlemeyin! Yorgun veya koşuşturmakla meşgul olduğunuzda, arkadaşlarınızla öğle yemeği planlarını iptal etmek kolaydır. Ancak bunu alışkanlık haline getirmeyin. Kuaför randevusu, yoga dersi, bir kahve molası, önemli olan pes etmemektir. Her hafta tamamen size ait bir zaman yaratmaya çalışın. Unutmayın mutlu annelik sizin elinizdedir.

Paylaş :
Yorum

Yorum Yap

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir