Mutlu Babalık Mutlu Çocukluk

Baba olmak, dünyadaki en güzel ve biraz da korkutucu işlerden biridir. Baba olduğunuzda artık kendinizden başka birinden sorumlu olursunuz. Çocuklarınızın temel ihtiyaçlarını karşılamanın yanı sıra onlara hayat dediğimiz yolda güvenle ilerlemeleri için bir görev edinirsiniz. Kolay değil, değil mi? Çocukların davranışlarının tüm karmaşasına ve öngörülemezliğine rağmen bunu yüzünüzde bir gülümseme ile yapmak daha da zordur. Kolay olacağını kimse söylemedi ancak mutlu babalık, çocuklarınız için yapabileceğiniz en iyi şeydir.

Günlük koşuşturmalar arasında, iş ve sosyal çevrenin etkisiyle her zaman mutlu olamasanız da, çocuklarınıza gülümseyerek yaklaşmalısınız. Çünkü siz onların idolü ve kahramansısınız. Mutluluk tamamen tutum ve onu uygulamaya koymakla ilgilidir.

Günümüz babalarının çoğu kendilerini ev ve iş kıskaçları arasında sıkışmış hissediyorlar. Anneler onlarca yıldır her iki cephede de mücadele etse de bu, erkekler için yeni ve şok edici bir durum olabiliyor.

Mutlu Babalık Sırları

Kendinizi mutlu hissetmek ve evinize geldiğinizde çocuklarınız için Mutlu Babalık tavrınızdan ödün vermemek için birkaç tavsiyemizi uygulayabilirsiniz.

İşi iş yerinde bırakın

İş yerinizden ayrıldığınızda işle ilgili tüm düşüncelerinizi de orda bırakın. Eve gidiş yolunuzda  çocuklarınızla geçireceğiniz zamana kendinizi motive edin.

Fiziksel aktivitelerinize düzenli zaman ayarın

Programınıza egzersiz yapmayı eklemek stresi azaltmamıza yardımcı olur. Günde otuz dakikalık istediğiniz bir aktivite, zihinsel ve fiziksel olarak size mutlu babalık yolunda yardımcı olur.

Mutlu Babalık için Önceliklerinizi belirleyin

Zamanınızla ilgili çok fazla talep varken, herkes için her şey olmak zordur. Hayatınızda bir dizi rol ve hedefle uğraşıyor olabilirsiniz. İş yerinde başarılı olmak, eşinizle sağlıklı bir ilişkinin tadını çıkarmak, ilgili bir ebeveyn olmak istiyor olabilirsiniz. Ya da eğitiminizi ilerletmek, bir ev sahibi olmak, sosyal aktivitelerde bulunmak, spor yapmak, hobilerinize vakit ayırmak,erken emeklilik için planlar yapmak için hareket ediyor olabilirsiniz. Ayrıca, yaşlanan anne ya da babanıza bakmak veya ailedeki bir hastalıkla uğraşmak gibi aile meseleleriyle uğraşıyor olabilirsiniz. Tüm bunlar zamanınızı, enerjinizi alır ve genellikle birbirleriyle çatışır. Günde sadece 24 saat olduğu için, önceliklerinizi düşünmeniz ve bunlara göre bazı sıralamalar yapmanız size kolaylık sağlayabilir. Önceliklerinizi belirleyerek değer verdiğiniz konuları yapamamanın stresi yerine kendinize mutlu olma şansını yaratabilirsiniz.

İşleri önceden planlayın ve yapın

Pazartesiden cumaya, çoğumuzun en yoğun olduğu günlerdir. Pazartesi gününün gelişine hazırlanarak, önünüzdeki haftanın stresini azaltabilirsiniz. Buzdolabında bir aile takvimi bulundurun. Haftayı nasıl yöneteceğinizi planlayın.

Diğer babalarla paylaşın

Sorunlarını iş ve ev arasında dengelemeye çalışan arkadaşlarınızla paylaşın. Bu şekilde sadece karşılıklı destekten faydalanmakla kalmayacak, aynı zamanda yoğun programınızı nasıl yöneteceğinize dair farklı fikirler de alabileceksiniz.

Mutlu babalık kendi varlıkları içinde seyahat edebilenler için bir başarıdır.
Sorunların kurbanı olmayı bırakıp kendi hikayenizde bir oyuncu olduğunuzda mutluluğu yakalayacaksınız.

Paylaş :
Yorum

Yorum Yap

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir