Pandemi Döneminde Eğitim Sistemindeki Değişiklikler Velileri Nasıl Etkiledi?

Çin’in Wuhan kentinde başlayıp 2020’nin ilk aylarından itibaren tüm dünyayı etkisi altına alan Koronavirüs (COVID-19) salgını tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de birçok sektörde önlem alınmasına sebep olmuştur. Bu durumun hayat düzenini ciddi anlamda değiştirmesi insanların yüksek düzeyde kaygı ve korku yaşamalarına sebep olmaktadır. Bu süreçte etkilenen önemli sektörlerden birisi de yüz yüze eğitime ara verilerek dijital ortama geçilen eğitim sektörüdür. Veliler eğitimdeki bu değişikliklerin beraberinde getirebileceği olası riskler konusunda endişe duymakta ve çocukları için gelecek kaygısı taşımaktadırlar. Eğitim sisteminin dijital ortama taşınması ile birlikte çocukların eğitim sürecine velileri eskisinden daha fazla dahil etmiştir.

Eğitim durumunun değişiminden dolayı velilerin sorumluluğu artmış ve daha önce karşılaşmadıkları bu durumu yönetirken kaygılarının artmasına sebep olmuştur. Velilerin yaşadığı bu kaygılar kontrol edilebildiği ve çocuklara yansıtılmadığı sürece oldukça olağandır. Ancak kaygının normal seviyenin üzerinde yaşanması ve aile içi iletişimi etkilemesi velilerin bu süreçte çocuklarına olan desteğini olumsuz etkileyebilmektedir. Bu durum çocukların öğrenme sürecindeki motivasyonlarına negatif bir etki oluşturabilmektedir. Bu noktada öğrencilerin psikolojik sağlığının korunması için velilere önemli roller düşmektedir.

PEKİ YA VELİLER  KAYGILARIYLA NASIL BAŞA ÇIKMALILAR?

  • Şimdiye odaklanın.

Kaygı, geleceğe dönük bir duygudur. Gelecek hakkında endişelenmek yerine şimdiye odaklanmak, zor duygularla başa çıkmaya yardımcı olabilir ve ruh halinizi dengeleyebilmektedir. Şimdiye odaklanmak için meditasyon yapmak sizlere yardımcı olacaktır.

  • Vücudunuza iyi bakın.

Fiziksel sağlığımızın nasıl hissettiğimiz üzerinde büyük bir etkisi vardır. Böyle zamanlarda, kendiniz için sağlıksız alışkanlıklara yönelmek yerine kendinize şefkat göstermeye çalışabilirsiniz. Buna yardımcı olmak amacıyla ise sağlıklı ve dengeli yemekler yiyerek, aşırı alkol ve kafein tüketiminden kaçınarak ve düzenli egzersiz yapabilirsiniz.

  • Uykunuza dikkat edin.

Kaliteli uyku, zihinsel ve fiziksel olarak nasıl hissettiğimiz konusunda büyük bir etki yaratmaktadır, bu yüzden dengeli bir uyku düzeni oluşturmak önemlidir. Uyku rutininizi oluşturmaya çalışın ve yatmadan önce kafein ve alkolden mümkün olduğunca kaçının. Işık ve gürültü gibi uyku kesintisi kaynaklarını ortadan kaldırmak yardımcı olacaktır.

  • Hoşunuza gidecek hobiler edinin.

En sevdiğiniz hobilerinize odaklanmak ya da başkalarıyla bağlantı kurmak endişeli düşüncelerinize ve nasıl hissettiğiniz hakkında yardımcı olabilir. Yapmaktan zevk aldığınız şeylerden bazıları başkalarıyla buluşmayı içeriyorsa, bunları sosyal mesafe kurallarına uygun şekilde yapabilirsiniz. Normalde zevk aldığınız hobileri, belki de evde kaldığınız için yapamıyorsanız, onları nasıl uyarlayabileceğinizi düşünerek sağlıklı yollar bulabilirsiniz.

Sağlıklı günler!

Paylaş :
Yorum

Yorum Yap

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir