Pazartesi Sendromundan Uzaklaşmak

Öğrenci, çalışan veya kendi işini yöneten kişi… Hangisi olursanız olun, pazartesi günleri motivasyonu sürdürmek bir problemdir. Hepimiz işin olumlu ve ilgi çekici bir deneyim olmasını istiyoruz. İşe gitmek için heyecanlı bir pazartesi günü uyanmayı kim hayal etmiyor ki ? Fakat bunun yerine çoğumuz hafta sonunu görmeyi dört gözle bekliyoruz.
Bizim savunduğumuz, pazartesi günlerinin güzel bir haftayı başlatılabileceği gerçeğidir. Çalışma haftasının geri kalanına ivme kazandırarak tüm haftanın verimliliğini artırabilir. Peki pazartesi günleri çalışma motivasyonumuzu nasıl artırabiliriz? İşte hatırlamanız gereken beş şey.

1. Pazar günü erken saatlerde uyuyun.

Sizi Pazartesi günü çalışmaktan heyecanlandıracak şeylerden biri hafta sonları yeterli dinlenmektir. Uzun bir uyku, özellikle hafta sonu bir zorunluluktur. Haftaya enerjik başlayabilmek için pazar günü en az 9 saat uyumalısınız. Uyku yoksunluğunun en büyük ve en belirgin yan etkilerinden biri, yorgun olmanızdır. Motive olmak söz konusu olduğunda, yorgun olmak size yardımcı olacak bir şey değildir. Erken uyumayı alışkınlık haline getirdiğinizde pazartesi gününe devam etmek işkence olmaktan çıkacaktır.

2. Pazartesi Sendromu’ndan uzak kalmak için planlamanızı hazırlayın.

Birçoğumuzun pazartesi günü ne yapacağımız hakkında hiçbir fikrimiz olmuyor. Aslında, pek çok kişi, dokuz-beş çalışmaya başladığında tüm hafta boyunca ne yapacağını anlar. Pazartesi günleri çalışma motivasyonumuzu arttırmanın kesin bir yolu, hafta sonları tüm çalışma haftası için takvim planlamaktır. Pazartesi günü çalışmaya başlamak için nasıl motive olurum? Bu sadece size yapılacak işler olduğunu ve şimdiden kalkmanız gerektiğini hatırlatır.

3. Çalışmak için neden motive olamadığınızın nedenleri belirleyin.

Sadece pazartesi günü değil, aynı zamanda haftanın diğer günleri de iş yerinde performans gösterme konusunda motive olmadığınızı hissettiniz mi? Eğer öyleyse, nedenini de tanımlayabilirsiniz. Pazartesi günleri üretken olmanızı engelleyen olumsuz bir çalışma ortamı mı? Belki de iş yerinizde tükenmişlik yaşıyorsunuzdur?
Sorunu belirledikten sonra, bunun için bir çözüm bulmaya çalışın. Örneğin, zaten işte tükenmişlik yaşıyorsanız, neden tatil istemiyorsunuz? Ayrıca, stresi en aza indirmek için işten sonra yeni bir hobi de deneyebilirsiniz.

4. Hafta sonu boyunca işten detoks.

Hafta sonundan yeterince dinlenemediğimizde gözümüzde her şey daha da sinir bozucu görünebiliyor. Bu yüzden insanların pazartesi günü çalışmak için fazla yorgun olduklarını görebiliyoruz.

Stresli bir iş haftasında iyileşmemenizin nedenlerinden biri işten kesinlikle vazgeçmemenizdir. Dinlenmek yerine, e-postaları ve işle ilgili diğer şeyleri hala okuyorsunuz. Kişisel zamana sahip olmak özellikle işte daima meşgul olan biri için
mükemmel bir anlam ifade eder. Kendinize boş zaman ayırarak pazartesi günü çalışmak için daha fazla motive olacaksınız.

5. İşe uygun kıyafetlerinizi bulun.

Kurumsal işlerde çalışanların neden resmi olarak giyinmeleri gerektiğini hiç merak ettiniz mi? İnsanların ne giydiklerine bağlı olarak tutumlarını değiştirdiği kanıtlanmıştır. Bu yüzden, insanlar resmi bir şeyler giydiklerinde farklı konuştuklarını ve yürüdüklerini fark ederiz. Pazartesi günleri çalışma motivasyonumuzu artırmanın basit ve etkili bir yolu, kendimizi iyi hissettirecek doğru kıyafetleri seçmektir. Pazartesi günü için, neden size keskin bir görünüm veren ve iyi hissettiren sevdiğiniz bir kıyafeti seçmiyorsunuz?

Sonuç olarak, pazartesi günleri iş yerindeki en zor gün gibi gözüküyor. Fark etmediğimiz şey, bunun sadece bir algı olduğudur. Günün herhangi bir saatinde çok çalışmak için neden her zaman bulabilirsiniz. Bu basit ipuçlarıyla, umarız, pazartesi günleriniz daha iyi olacaktır.

Paylaş :
Yorum

Yorum Yap

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir