Psikolojik Manipülasyon

Psikolojik Manipülasyon Nedir Ve Bizleri Nasıl Etkiler ?

“Manipülasyon” kelimesini günlük hayatımızda türlü şekillerde kullanabiliyoruz. “Manipülasyon yapma” ya da “Beni manipüle etme” gibi cümleleri kimi zaman çok öfkeli kimi zaman şaka yollu kurabiliyoruz. Fakat “manipülasyon”un tam olarak ne olduğunu çoğumuz bilmiyoruz. Tıpkı “duygusal şiddet”i çoğu zaman tanımlayamadığımız gibi psikolojik manipülasyon konusunda da tam olarak bilgi sahibi olmadığımızdan adını koyamayabiliyoruz.

“Psikolojik manipülasyon, yetersiz, aldatıcı ve hatta taciz edici stratejiler yoluyla başkalarının algısını veya davranışlarını değiştirmeyi amaçlayan bir sosyal etki türü” olarak tanımlanmaktadır. En kısa haliyle duygularınızı, zaaflarınızı ve inandığınız değerleri hedef alarak bakış açınızı değiştirmeye ve gerçeği şekillendirmeye yönelik sergilenen eylemlerin genel adıdır.

Karşındakine istediğini yaptırabilme sanatıdır.

Çevremizde çok fazla psikolojik yönlendirmeye maruz kalırken kendimizde bilerek ya da bilmeyerek manipüle  edebiliyoruz.

Psikolojik Manipülasyon Yolları

1-Yalan Söyleyerek Manipüle Etme

2-Duyguları Kullanarak Manipüle Etmek

3-Aşağılama ve Provokasyonla Manipüle Etmek

4-Yanlış Olana Yönlendirme

5-Salt Beyin Yıkayarak Manipüle Etmek

6-Duygusal Şiddet

7-Mahrum Bırakarak Manipüle Etmek

8-Egoyu Okşayarak Manipüle Etmek

Kimler Manipülasyon Yapar ?

Aslında her insan manipülasyon yapabilir . Herkes birbirini manipüle etme kapasitesine sahiptir. Çevremizdeki çoğu insan gerek aile içi gerek arkadaş ve rekabetin çok olduğu  iş arkadaşlarının tarafından bile uğrayabiliriz. Bu manipülasyon bazen iyi niyetle bazen ise kötü niyetle yapılmaktadır. Önemli olan kötü niyetli olanlarının farkına varmaktır.

Psikolojik Manipülasyona Bize Ne Hissettirir Ve Buna Nasıl Dur Deriz ?

Manipülasyon, bir kişinin diğerini etkisi altına alması, bilinçli olarak yönlendirmesi ve isteği dışında davranmaya zorlaması durumu olduğundan manipüle edilen kişi açısından hiç de hoş bir durum değildir. Manipülasyon tuzaklarına düşen insanlar kendilerini çok kötü hissederler. Kendi zekasını, duygularını, mantığını kullanamaz duruma gelen kişi, bunu fark ettiğinde onun için hiç de iyi olmayan bir psikoloji içine girer. Elbette en önemlisi farkında olmak. Bu da bir  miktar  “bilmek” ile ilgili. Yaşadığınız durumun psikolojik manipülasyon olduğunu düşünüyorsanız ve hatta bu, şiddet boyutuna varmışsa, mümkün olduğunca hızlı bu kişiden/kişilerden uzaklaşmanın yollarını araştırın. Her şeyden önemlisi, kendinizi hatırlamaya, kendinize dönmeye çalışın. İsteğiniz dışında size yaptırılmak istenen şeyi fark edip eğer istemiyorsanız yapmayın. Önemli ve değerli olduğunuzu aklınızdan çıkarmayın.

Paylaş :
Yorum

Yorum Yap

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir