Sevgisiz Büyümek

Bu yazımın konusu sevgisiz büyümek! Sevgisiz büyümek hayat kalitenizi nasıl etkiliyor? Bu yazımın sizlere ışık tutacağını umuyorum.

İnsan, hayatında hep dokunmak, sarılmak ve sevgi dolu sözler duymak ister. Özellikle de çocukluk döneminde daha fazla isteyebilir. Sevgi göstergeleri gelişmemiz için gereken duygusal “besin”dir. Sevgi en temel ihtiyaçlarımız arasındadır.

Bir sevgi çocuğun hayatta tadabileceği en güzel şeydir. Bu sevgiyi tadamayan çocuklar sevginin nasıl bir şey olduğunu,  ne kadar hayatın içinde olduğunu ve olması gereken bir şey olduğunu algılamakta zorlanabilirler.

Sevgi görememiş çocuk ebeveyninin onu kabul etmediğini ve yaptığı hiçbir şeyin ebeveynlerinin kendisi kabul etmesi için yeterli olamayacağını düşünür. Kendini suçlamaya devam eder ve bu sevgi yoksunluğunun sebebinin kendisi olduğunu düşünür. Sevgisini göstermemesinin sebebini kendisinde aramaya başlayabilir.

Sevgisiz büyüyen çocuğun hayata bakış açısına değinecek olursak dünyanın kötü ve sevgisiz bir yer olduğunu, insanların güvenilmez ve bencil olduklarını, gerçek sevginin ulaşılmaz bir şey olduğunu, kimsenin kimseyi gerçekten sevemeyeceğini, dünyanın karamsar bir yer olduğunu düşünebilirler.

Sevgisiz Büyümek Olumsuz Olarak Neler Getirir?

Çocukların ebeveynleri ile kurdukları bağ gelişimleri ve psikolojileri için oldukça önemlidir. Çocukluk çağında duygusal ihtiyaçları karşılanmayan çocukların kişilikleri büyüdükçe etkilenir. Sevgi yoksunluğu yaşayarak büyümüş bireylerin ileri ki yaşamlarında birtakım olumsuz sorunlarla baş etme olasıkları daha zor olabilmektedir.

Sevgi yetersizliği sonucunda çocukta kendine ve çevreye karşı güvensizlik ve olumsuz duygular gelişebilmektedir, dünyanın korkutucu bir yer olduğunu ve kendisinin  hep yalnız kaldığını düşünebilir, sevgisiz büyütülmüş çocuk acısını ve tedirginliğini dışarı vuracak davranışlar geliştirebilir. Sevgisiz büyütülmüş çocuk; sevgi ile büyütülmüş çocuğa oranla problemler karşısında daha öfkeli, tedirgin, kaygılı, saldırgan birtakım olumsuz davranışları daha fazla tekrar edebilir ve uygulayabilir.

Benlik algıları; kendilerine ilişkin algı, düşünce ve inanışları zarar görebilir ve benlikleri hakkında olumsuz düşüncelere kapılıp kendi olmaları konusunda problem olduğunu ve yetersiz olduklarını düşünebilirler.

Hiçbirimiz kaybetmekten ne kadar hoşlanmasak da sağlıklı ve çevre dolu bir çevrede büyümüş çocuklar başarısızlıkların kendilerini tanımlamasına izin vermezler. Ancak sevgiden yoksun yetişen çocuklar karşılaştıkları en ufak reddedilme ya da başarısızlıkta olumsuz düşüncelere kapılabilirler.

Sevgisiz Büyümek İnsan İlişkilerini Nasıl Etkiler?

Sevgisiz büyümüş çocuk sevmek ve sevilmek ister ama bunları nasıl gerçekleştireceğini bilemez çünkü geçmiş yaşantısında ebeveynlerinden ve çevresindeki diğer insanlardan sevgiye dair hiçbir şey görmemiştir.

Diğer insanlara güvenemez, onların sevgisinin gerçek olmadığı kanısına varabilir. Çevresindeki insanlara hep şüphe ile yaklaşabilir.

Ebeyveynleri tarafından sevgisiz ve değersizlik duyguları aşılanan çocuklar yetişkinlik döneminde de aynı hisleri uyandırmasından endişe ettikleri için reddedilmekten ölesiye korkarlar ve tüm bu durumlara karşı fazla hassas davranırlar.

Yeni bir ilişkiye başlamaktansa başlamamayı tercih edebilirler çünkü ilişkilerin güvenli ve devamlı olduğunu düşünmeyebilirler.

Bu kişiler, duygularını ve kendilerini  karşısındaki kişilere açmayabilirler. İnsanların kendilerine yaklaşmalarına pek izin vermeyebilirler  kısacası karşısındaki insanlara duvar örebilirler.

Siz de bu ve benzeri bir sorun yaşıyorsanız Etiler Beşiktaş’ta bulunan uzman psikologlarımızdan yardım alabilirsiniz.

Paylaş :
Yorum

Yorum Yap

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir